پچ کورد شبکه چیست؟
توسط Farnoosh Koohi / دسته‌بندی نشده / 0 نظر

پچ کورد شبکه چیست؟ + آشنایی با انواع Patch Cord

در هر شبکه‌ی کامپیوتری، دو دسته در زمینه‌ی تجهیزات تعریف میشه؛ تجهیزات فعال (Active) و تجهیزات غیرفعال (Passive). در کل به‌ ابزارآلاتی که عملکردشون وابسته به جربان برق نیست، تجهیزات پسیو یا غیر فعال می‌گن. به زبان ساده‌تر، قطعاتی که در تولید و هدایت سیگنال‌ها نقشی ندارن، توی این دسته قرار می‌گیرن. پچ‌کوردها (Patch Cords)، از مهم‌ترین تجهیزات غیرفعال به شمار می‌رن که اجزای درون یک شبکه رو به هم متصل می‌کنن. در این مقاله، قصد دارم درباره‌ی پچ‌ کورد شبکه صحبت کنم و انواع اون رو بهتون معرفی کنم. با من همراه باشید. پچ کورد چیست

پچ کورد شبکه چیست؟

پچ‌کوردها، یکی از تجهیزات اساسی و اصلی در دنیای شبکه هستن. کابل‌های پچ، عملکردی شبیه به کابل‌های شبکه دارن و بقیه قطعات مثل سوئیچ، پچ پنل یا کامپیوتر رو به هم متصل می‌کنن. زمانی که دو عضو شبکه به هم متصل می‌شن، می‌تونن دیتا و سیگنال‌هایی مثل صدا و تصویر رو به هم منتقل کنن. پچ کوردهایی که می‌خوام راجع بهشون صحبت کنم، از نوع زوج‌های به هم تابیده یا Twisted Pair هستن. در حقیقت کابل‌های شبکه با محدوده‌ی طولی 0.5 متر تا حداکثر 10 متر (که به ندرت به 20 متر هم می‌رسه) که در دو سرشون سوکت‌هایی با استاندارد RJ-45 تعبیه شده، با نام پچ کورد و یا پچ لید شناخته می‌شن.

سوکت RJ-45، یه نوع کانکتور استاندارد برای کابل‌های شبکه و پچ کوردهاست که 8 تا پین داره. رشته‌های سیم یک پچ کورد، به این 8 تا پین وصل می‌شن. سری انتهایی کابل یا پچ کورد “نری” نام داره و جک‌های دستگاه مجهز به پروتکل اترنت یا همون پورت، کیستون یا “مادگی” هستش.

کاربرد پچ کورد

موقع پیاده‌سازی یک شبکه کامپیوتری، قطعا نیاز دارید که توسط یک متصل کننده یا کانکتور، تجهیزاتی مثل رایانه، سوئیچ و یا پچ پنل رو به هم وصل کنید. معمولا حرفه‌ای‌ها برای ایجاد این اتصالات، به عنوان اولین گزینه به پچ کوردها فکر می‌کنن. کابل پچ (Patch Cord)، مینی کابل شبکه است که استفاده از اون مزایای زیادی داره. شما می‌تونید به راحتی شبکه رو گسترش بدید، به جای استفاده از کابل‌های شبکه، پچ کوردهایی رو به کار بگیرید که هم امنیت بالایی دارند و هم انواع خطاها رو کاهش می‌دن. پچ کوردها تقریبا از پس انجام دادن تمامی وظایف کابل‌های شبکه برمیان. خیلی‌ها اصن این دسته از کابل‌ها رو جایگزین کابل شبکه می‌دونن. البته باید بگم که فقط در موقعیتی که فاصله اتصالاتتون کوتاهه می‌تونین از پچ‌کوردها استفاده کنین. چون محدوده‌ی طولی آن‌ها از 0.5 متر تا حداکثر 10 متر تعریف شده.

انواع پچ کورد

مانند کابل‌های شبکه، تقسیم‌بندی پچ کوردها هم یه سری قواعد داره و براساس عملکردشون به گروه‌های جداگونه‌ای تقسیم می‌شن.

پچ کوردهای فیبر نوری

معمولا این دسته از پچ کوردها، در شبکه‌های فیبر نوری به کار گرفته می‌شن و هر دو سرشون به کانکتور فیبر نوری وصل می‌شن. در فریم‌های توزیع فیبری نیز از پچ کورد فیبر نوری به هدف اتصال پورت‌ها استفاده میشه. یکی از ویژگی‌های این دسته، قابلیت انعطاف‌پذیری بالا است. معمولا از سرعت‌ها بالا (40/10 گیگابیت بر ثانیه) پشتیبانی می‌کنن و در زمینه‌هایی مثل اپتیک و تشخیص لیزر کاربرد دارن. در عکس زیر می‌تونید انواع پچ لیدهای فیبر نوری رو ببینید. پچ کوردهای فیبر نوری

کانکتور ST

از ویژگی‌های پچ کوردهایی که کانکتور ST در دو سرشون دارن، می‌تونم به قطر فرول ۲.۵ میلی متری، فرول طولانی برای نگه داشتن فنر، نوک صاف و مستقیم، ۵۰۰ بار ورود و خروج برای مدیریت توان در شبکه اشاره کنم. البته این دسته قدیمی هستن ولی ممکنه توی شبکه‌های محلی پیداشون کنید. پچ کورد فیبر نوری ST

کانکتور SC

ویژگی‌هایی مثل دارای قفل بودن، کم هزینه بودن، ساختار ساده، دوام بالا، فرول سرامیکی برای اتصال دقیق، نوع فشار و کشش، مناسب برای ۱۰۰ چرخه ی اتصال و … باعث شده تا استفاده از این تجهیزات در شبکه بسیار پرکاربرد باشه. پچ کورد شبکه

کانکتور LC

این دسته، محبوب‌ترین دسته‌ی پچ کوردهای فیبر نوری است که با توجه به کوچک بودن بدنه پلاستیکی، ابعاد کم، سبک ساختار فشار و چفت شدن و جنس پلاستیکی، این محبوبیت به نظر بدیهی میاد. کانکتور LC

پچ کوردهای مسی

پچ کوردها به هدف انعطاف‌پذیری بیشتر، به صورت رشته‌هابی به هم تابیده طراحی شدن، در صورتی که کابل‌های استاندارد مسی با حالت مفتولی تولید می‌شن.

در پچ کوردها، تضعیف سیگنال insertion loss به دلیل رشته‌ای بودن، بیشتر از کابل‌های مفتولیه. پس باید طول اونا کوتاه در نظر گرفته شه. پچ کوردهای مسی می‌تونن از 10 تا 30 متر باشن اما شرکت‌های معروف مثل لگراند، نگزنس، اشنایدر تا ۵ متر تولید می‌کنن. با افزایش طول، کابل‌ها ضخیم‌تر می‌شن تا از تداخل امواج الکترومغناطیسی جلوگیری کنن.

از نظر پهنای باند و نرخ انتقال داده‌ها

تا این‌جا فهمیدیم که پچ کورد در اصل یک طول مشخص شده از کابل شبکه است. در همین راستا، همانند کابل های شبکه، پچ کوردها به طور استاندارد از لحاظ پهنای باند و نرخ انتقال داده‌ها به دسته‌های Cat1 تا Cat8 تقسیم می‌شن. در جدول زیر اطلاعات مربوط به هر کدام از این دسته ها رو مشاهده می‌کنید. دقت کنید که پچ کوردهای Cat1 تا Cat4 دیگه در شبکه‌های کامپیوتری کاربردی ندارن و منسوخ شدن. به طور کلی پچ کوردهای Cat5e، Cat6 و Cat6a بیشترین کاربرد رو توی نسل جدید شبکه‌ها دارن.

دسته بندی حداکثر سرعت انتقال کاربرد حداکثر پهنای باند ساختار کابل
CAT 1 1 مگابیت در ثانیه تلفن های داخلی (سیم تلفن) 1 مگاهرتز UTP
CAT 2 4 مگابیت در ثانیه تلفن (استفاده بسیار کم) 4 مگاهرتز UTP
CAT 3 16 مگابیت در ثانیه اترنت 10BaseT 16 مگاهرتز UTP
CAT 4 20 مگابیت در ثانیه Token Ring (استفاده بسیار کم) 20 مگاهرتز UTP
CAT 5 100 مگابیت در ثانیه اترنت سریع (Fast Ethernet) 100 مگاهرتز UTP
CAT 5e 1000 مگابیت در ثانیه اترنت گیگابیتی 100 مگاهرتز UTP
CAT 6 10000 مگابیت در ثانیه اترنت 10 گیگابیتی 250 مگاهرتز UTP یا STP
CAT 6a 10000 مگابیت بر ثانیه اترنت 10 گیگابیتی 500 مگاهرتز STP
CAT 7 10000 مگابیت بر ثانیه اترنت 10 گیگابیتی 600 مگاهرتز STP

از نطر مقاومت در برابر نویز و نوع شیلد

پچ کوردهای U/UTP یا UTP: پچ کوردهایی که از هیچ گونه شیلد یا فویلی توی ساختارشون استفاده نشده. سوکت‌های این نوع پچ کورد بدون شیلد هستن.

پچ کوردهای FTP یا F/UTP: در این نوع پچ کورد، دور همه زوج‌ها یک فویل کلی پیچیده شده ولی دور تک تک زوج ها به صورت جداگونه شیلد یا فویلی وجود نداره. سوکت‌های این نوع پچ کورد شیلددار هستن.

پچ کوردهای S/UTP: پچ کوردهایی که یک شیلد Braid Screen یا بافته‌شده‌ی کلی دور همه زوج‌هاش پیچیده شده ولی به دور تک تک زوج ها شیلد یا فویلی وجود نداره. سوکت‌های این نوع پچ کورد شیلددار هستن.

پچ کوردهای SFTP یا SF/UTP: پچ کوردهایی که دور چهار زوجش هم شیلد Braid Screen و هم فویل وجود داره ولی دور تک تک زوج ها شیلد یا فویلی وجود نداره. سوکت‌های این نوع پچ کورد شیلددار هستن.

پچ کوردهای S/FTP: پچ کوردهایی که یک شیلد Braid Screen کلی دور همه زوج‌ها پیچیده شده و یک فویل دور هر یک از زوج ها رو پوشونده. سوکت‌های این نوع پچ کورد شیلددار هستن.

پچ کوردهای F/FTP یا FFTP: پچ کوردهایی که دور هر زوج تابیده‌شده‌اش و همچنین دور تمام زوج‌ها فویل پیچیده شده. سوکت‌های این نوع پچ کورد شیلددار هستن.

پچ کوردهای U/FTP: پچ کوردهایی که دور هر زوج تابیده شده‌اش یک فویل قرار داره اما هیچ فویل یا شیلدی تمام زوج‌ها رو نپوشونده. سوکت‌های این نوع پچ کورد شیلددار هستن.

روکش پچ کورد ها روکش سیم

 • روکش PVC: به عنوان یک روکش همه منظوره در بسیاری از کابل‌های شبکه و پچ کوردها استفاده می‌شه. به دلیل قیمت پایین و انعطاف‌پذیری بالا، در سیم‌کشی‌هایی با ولتاژ پایین پچ کوردهایی با این روکش به کار گرفته میشه. با این وجود استفاده از PVC به دلیل مقاومت ناکافی در برابر شرایط محیطی مانند تغییرات شدید دما، نور خورشید و خوردگی، برای استفاده در محیط بیرونی ساختمان چندان مناسب نیست.
 • روکش PE: این روکش، مقاومت خوبی در برابر شرایط محیطی مثل دما، آب، کشش، خوردگی و پوسیدگی از خودش نشون میده. با این حال کمتر دیده شده که PE به تنهایی به عنوان روکش به کار گرفته بشه. معمولا در ساختار زوج‌های به هم تابیده از PE استفاده می‌کنن.
 • روکش LSZH: نوعی روکش ایمن کابل شبکه است که از مواد بدون هالوژن (مانند کلر و فلوئور) ساخته شده. بنابراین در صورت سوخت و داغ شدن گازهای سمی مثل هیدروژن کلراید رو منتشر نمی‌کنه. همچنین روکش LSZH دود بسیار کمی موقع آتش‌سوزی ساطع می‌کنه و شعله زیادی نداره.
  نام اختصاری ماده
  PE پلی اتیلن
  LSZH(Low Smoke Zero Halogen) دود کم بدون هالوژن
  PVC پلی وینیل کلراید

  با وجود کابل شبکه چرا باید از پچ کورد شبکه استفاده کرد؟

  هر کاربری می‌تونه طول دلخواهی از یک کابل شبکه رو جدا کنه، سوکت بزنه، اسمش رو بزاره پچ کورد و ازش برای اتصال تجهیزات شبکه استفاده کنه. با توجه به شباهت‌های زیادی که بین کابل شبکه و پچ کورد شبکه وجود داره، اصلا چرا باید از پچ کورد استفاده کنیم؟

  صرفه‌ جویی در زمان

  موقع پیاده‌سازی و گسترش شبکه، زمان مثل طلا می‌مونه. اگه از پچ کورد در اتصالات استفاده کنید، شرایطی ایجاد می‌شه که به جای اتلاف وقت در وصل کردن کابل‌های شبکه، شما بتونید وقتتون رو به مسائل دیگه اختصاص بدید.

  تنوع رنگی

  ممکنه که هنگام کابل‌کشی در شبکه، بخواید بخش‌های مختلفش رو از هم تفکیک کنید. تنوع رنگی پچ کوردها به شما کمک می‌کنه که کابل‌های هر بخش رو بر اساس رنگ، دسته‌بندی کنید.
  تنوع رنگی در پچ کوردها

  کاهش نویز پذیری

  می‌دونیم که شرایط محیطی، نویز رو افزایش می‌ده و هرچی مسیر انتقال داده طولانی‌تر باشه، نویزپذیری بیش‌تر میشه. با توجه به سایز و اندازه پچ کوردها از اونا در فواصل کوتاه استفاده می‌شه و دیتا در فاصله‌های کم بر روی پچ کوردهای مختلف منتقل میشه. این شرایط امکان نویزپذیری رو تا حد زیادی کاهش می‌ده.

  امنیت مناسب

  معمولا کابل‌های شبکه به صورت دستی و بر اساس نیاز اندازه‌ گیری می‌شن وبر سر دو سر انتهاییشون سوکت زده میشه. این در حالیه که که پچ کورد‌ها به صورت فابریک توسط کمپانی‌های سازنده سوکت زده میشن. امنیت بالای پچ کوردها رو همین موضوع تضمین می‌کنه.

  کاهش درصد خطا

  چون کابل‌های شبکه معمولا به صورت دستی اسمبل می‌شن، امکان خطای انسانی در ساختشون بالاست اما پچ کوردهای شبکه، با سوکت فابریک از کمپانی درصد خطا را تقریبا به صفر نزدیک کردن.

  حرف آخر

  پچ کوردها مانند کابل‌های شبکه، زیربنای یک شبکه هستن. اگه موقع پیاده‌سازی یک شبکه، اونارو به خوبی نشناسیم، اتصالات ناموفقی رو بین تجهیزات شبکه می‌بینیم. شما باید نوع کاربرد هر پچ کورد رو بدونید و با سنجیدن شرایط و بررسی محیطی که می‌خواهید کابل‌کشی رو در اون انجام بدید، پچ کورد موردنیازتون رو انتخاب کنید. من در این مقاله سعی کردم تمامی زوایای پچ کورد شبکه رو براتون شفاف‌سازی کنم و شما رو با انواع مختلف پچ کورد آشنا کنم. نت‌رانی‌های عزیز! ممنون که تا پایان با من همراه بودین. اگر سوالی داشتید، حتما در بخش نظرات مطرح کنید تا من یا همکارانم در سریع‌ترین زمان ممکن بهتون پاسخ بدیم.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *