کابل لن یا کابل شبکه چیست؟ آشنایی با مشخصات انواع کابل شبکه

افزایش سرعت ارتباطات و حجم دیتاها و محبوب شدن شبکه‌های محلی باعث شده تا به زیرساخت و تجهیزات قدرتمند شبکه نیاز پیدا کنیم. کابل شبکه یا کابل لن هم یکی از اجزای همین شبکه ا‌ست. اگه براتون سوال شده که کابل شبکه یا کابل لن چیست؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله، هم جواب سوالتون رو بدیم هم شما رو به‌طور کامل با انواع کابل شبکه و کاربردش آشنا کنیم.

کابل شبکه چیست؟

کابل لن برای ایجاد ارتباطات، یک کابل شبکه محلی (LAN) به کامپیوترها و سخت‌افزارها وصل میشه. در واقع این کابل‌ها که از سیم‌هایی با جنس مس یا شیشه تشکیل شدن به سخت‌افزارها متصل میشن و اطلاعات و دیتاها رو جابه‌جا می‌‎کنن.

مشخصات هر کدام از انواع کابل شبکه

بعد از اینکه جواب سوال کابل شبکه یا کابل لن چیست رو گرفتیم، وقتشه انواعش رو بشناسیم. تقسیم‌بندی زیر بر اساس جنس کابله:

 • کابل کواکسیال: کابل کواسیال یک کابل مسیه که به‌خاطر پوشش فلزی، در اون تداخل سیگنال وجود نداره. این کابل به‌عنوان کابل تلوزیون در مصارف خانگی، در دکل‌های مخابراتی و در شبکه‌های محلی کاربرد داشت. بعدها در شبکه، کابل زوج به‌هم تابیده جایگزین این کابل در شبکه‌های محلی شد و الان کاربرد کمی داره.
 • کابل فیبر نوری: کابل فیبر نوری از جنس شیشه‌ است و دیتاها رو از طریق پالس و نور منتقل می‌کنه. این نوع از کابل برای ارتباطات با سرعت و مسافت بالا مناسبه و توانایی انتقال حجم بالایی از داده رو داره.
کابل فیبر نوری

3. کابل زوج به‌هم تابیده (Twisted pair): این نوع، از رایج‌ترین کابل‌های شبکه ا‌ست. در واقع وقتی داریم راجع به کابل شبکه صحبت می‌کنیم، معمولا منظورمون همین کابل زوج‌ به‌هم تابیده‌ است. این کابل از 8 سیم هادی در رنگ‌های مختلف تشکیل شده که دو به دو در هم تنیده شدن.

کابل شبکه زوج به هم تابیده

این پیچش دور هم دو به دوی سیم‌ها به‌دلیل عدم ایجاد تداخل سیگنالی با زوج‌های دیگه‌ هست. هرچی این تابیده شدن و پیچش بیشتر باشه نرخ انتقال هم بیشتر میشه.

میزان پیچش‌های مختلف باعث به‌وجود اومدن انواع کابل لن با عنوان Cat یا Category شده که هم سرعت‌های مختلفی دارن و هم با پهنای باندهای متفاوت اطلاعات رو منتقل می‌کنن. بعدا این مبحث رو به‌طور مفصل توضیح میدیم. همون‌جوری که گفتیم، چون وقتی داریم از کابل لن یا شبکه حرف میزنیم 90 درصد مواقع منظورمون زوج در هم تابیده‌ است، در ادامه انواع این نوع از کابل شبکه رو بررسی می‌کنیم و با هم همه جزئیاتش رو یاد می‌گیریم.

دسته بندی کابل لن زوج به هم تابیده

استاندارد مخصوص دسته بندی کابل شبکه چیست؟ خب اگه بخوایم براتون به صورت جزئی‌تر توضیح بدیم، پچ کورد و کابل شبکه یک نوع استاندارد دارند و تفاوت‌هاشون به سایر ویژگی‌های اونا بستگی داره. کابل شبکه زوج به هم تابیده براساس سرعت انتقال اطلاعات، پهنای باند، مقاومت در برابر نویز پذیری و جنس روکش و مغزی به دسته‌های مختلفی تقسیم میشه. در مورد اینکه تفاوت پچ کورد و کابل شبکه در چیست مقاله مفصلی وجود داره که توصیه می‌کنیم مطالعه کنید.

انواع کابل لن بر اساس نویزپذیری

 • کابل شبکه UTP: کابل شبکه UTP (Unshielded Twisted Pair) یکی از زیرشاخه‌های کابل زوج در هم تابیده‌ است. همون‌طور که از اسمش پیداست، محافظی دور سیم‌ها و زیر روکش اصلی نداره؛ به همین خاطر به نسبت بقیه‌ کابل‌ها قیمت پایین‌تری داره و زیاد ازش استفاده میشه.
تفاوت کابل شبکه از نظر نویزپذیری

این شیلدی که داریم از بودن یا نبودنش صحبت می‌کنیم، برای جلوگیری از نویز و تداخل سیگنالیه.
 • کابل شبکه STP: در این نوع، به‌عنوان محافظ دور سیم‌ها فویل و شیلد بافته‌شده قرار گرفته. نحوه‌ قرار گرفتن این شیلد و داشتن یا نداشتن فویل، به انوع مختلفی تقسیم شده.
 • کابل شبکه U/FTP: دور هر جفت سیم، یک فویل وجود داره.
 • کابل شبکه (FTP (F/UTP: دور سیم‌ها به‌صورت کلی فقط یک فویل پیچیده شده.
 • کابل شبکه (STP (S/UTP: دور تمام سیم‌ها به صورت کلی یک شیلد بافته‌شده وجود داره ولی فویلی وجود نداره.
 • کابل شبکه (SF/UTP) SFTP: دور تمام سیم‌ها شیلد بافته‌شده و فویل وجود داره ولی دور تک‌تک زوج‌ها نه.
 • کابل شبکه S/FTP: در این نوع، یک شیلد کلی دور سیم‌ها پیچیده شده و دور هر زوج سیم، یک فویل وجود داره.
 • کابل شبکه F/FTP: دور هر زوج در هم تنیده شده و دور تمام زوج‌ها فویل داره.
 • کابل شبکه SF/FTP: هم شیلد بافته‌شده، هم فویل دور تمام سیم‌ها قرار گرفته. علاوه بر این، دور هر زوج هم فویلی کشیده شده.

انواع کابل لن براساس Category

انواع کابل‌ها بر اساس کتگوری به ترتیب Cat7 ،Cat6a ،Cat6 ،Cat5e ،Cat5 و Cat8 نام دارن. در ادامه مشخصات هرکدوم رو جداگونه بررسی می‌کنیم.

معنی حروف e یا a در اسم کابل Lan چیست؟ این حروف یعنی اون کابل تغییرات کم و بهبودهایی نسبت به نسل قبل داشته.
 • کابل شبکه Cat5: این کابل اولین نسل در شبکه‌ اترنت بود که سال‌ها کاربرد خونگی و تجاری داشت. البته هنوز هم در بعضی شبکه‌های خونگی ازش استفاده میشه. این کابل می‌تونه اطلاعات رو با فرکانس 100 مگاهرتز و سرعت 100 مگابیت در ثانیه تا 100 متر انتقال بده. به صورت کلی مشخصات این کابل به این صورت هست:
فرکانس100 مگا هرتز
سرعت انتقال100 مگا بیت در ثانیه
حداکثر طول100 متر
 • کابل شبکه Cat5e: کابل شبکه Cat5e نسبت به نسل قبلی یعنی Cat5 توسعه پیدا کرده. این توسعه، در سرعت انتقال داده‌ 10 برابری خودشو نشون میده.
فرکانس100 مگا هرتز
سرعت انتقال1000 مگا بیت در ثانیه
حداکثر طول100 متر
دسته بندی کابل شبکه بر اساس کتگوری

کابل‌های Cat5 و Cat5e از لحاظ ظاهر مثل هم هستن.
 • کابل شبکه Cat6: کابل شبکه Cat6 به‌دلیل وجود سیم هادی AWG 23 قطورتر از نسل‌های قبلیه. پهنای باند بیشتری داره و در انواع کابل Lan شیلد دار و بدون شیلد ساخته میشه.
فرکانس250 مگا هرتز
سرعت انتقال10گیگا بیت در ثانیه
حداکثر طول100 متر
ویژگی کابل شبکه Cat6

این کابل سرعت انتقال 1000 مگابیت در ثانیه‌ای داره ولی در واقع تا طول 55 متری این سرعت رو حفظ می‌کنه. از 55 متر به بعد سرعت انتقال کاهش پیدا می‌کنه.
 • کابل شبکه Cat6a: کابل شبکه Cat6a نسبت به نسل قبلی پیش‌رفته‌تر شده و برای شبکه‌هایی مناسبه که به سرعت انتقال بالا نیاز دارن. در این کابل دیگه مشکل مسافت وجود نداره و 100 متر رو با همون سرعت بالا جا‌به‌جا می‌کنه. این کابل هم مثل کابل Cat6، به صورت UTP و STP ساخته میشه و قابل تهیه‌ است.
فرکانس500 مگا هرتز
سرعت انتقال10گیگا بیت در ثانیه
حداکثر طول100 متر
انواع کابل Cat6a از نظر نویزپذیری
 • کابل شبکه Cat7: از پیش‌رفته‌ترین کابل‌هاست و نسبت به نسل‌های قبل ویژگی‌های بیش‌تری داره. کابل لن Cat7 به‌دلیل داشتن دو لایه‌ محافظ داخلی، کمترین تداخل سیگنالی رو داره و در فاصله‌ زیاد با سرعت بالا اطلاعات رو انتقال میده.
فرکانس600 مگا هرتز
سرعت انتقال10گیگا بیت در ثانیه
حداکثر طول100 متر

این کابل بدون شیلد تولید نمیشه. یعنی اصلا نوع UTP نداره و شما فقط میتونید نوع شیلد دار این کابل رو از فروشگاه تجهیزات شبکه تهیه کنید.
 • کابل شبکه Cat8: این نسل، به‌روزترین تکنولوژی کابل شبکه‌ است که فقط به‌صورت شیلد دار تولید میشه. به‌دلیل قابلیت‌های بیشتر مثل سرعت و فرکانس بالا، طبیعتا استفاده از اون در شبکه هزینه‌ زیادی هم داره.
کابل Cat8

جنس روکش

روکش‌، از سیم رسانا در برابر عوامل شیمیایی و محیطی محافظت می‌کنه. جنس روکش کابل‌ها بر اساس محل مورد استفاده متفاوته.

 • کابل شبکه Indoor (فضای داخلی): جنس PVC یا LSZH داره. در برابر عوامل محیطی مقاومتی نداره و به همین دلیل برای استفاده در فضای بسته مناسبه.
 • کابل شبکه Outdoor (فضای بیرونی): به‌خاطر داشتن روکش اضافی و قابلیت‌های دیگه، در برابر عوامل محیطی مقاوم‌تره.

انواع کابل شبکه بر اساس جنس مغزی

این دسته‌بندی بر اساس نوع رسانای به‌کار رفته در مغزی سیم‌هاست.

 • کابل شبکه CCC (تمام مسی): جنس 100 درصد مغزی اون از مسه و نسبت به سایر مدل‌ها کیفیت بالاتر، انعطاف‌پذیرتر، رسانایی بالاتر و قیمت بیش‌تری داره. بعضی از مدل های کابل شبکه لگراند به صورت تمام مس تولید میشه.
 • کابل شبکه CCA (آلومینیوم با روکش مس): مغزی آلومینیوم با یک لایه پوشش مس داره. نسبت به CCC سرعت و کیفیت کمتری داره.
 • کابل شبکه CCS (فولاد با روکش مس): جنس مغزی از فولاده که با یک لایه مس پوشیده شده. این مدل هم به نسبت CCC کیفیت پایین‌تری در انتقال داده داره.

منظور از سوکت زدن کابل شبکه چیست؟

اگه بخوایم کابل شبکه رو به دستگاه‌های دیگه وصل کنیم باید از سوکت استفاده کنیم. حالا برای استفاده در شبکه از سوکتی به نام RJ-45 استفاده میشه. رنگ‌ بندی کابل شبکه وقتی مهم میشه که باید دو سر اون‌ها رو به سوکت وصل کنیم. این کار باید به ترتیب خاصی انجام بشه. در حالت کلی دو استاندارد T-568A و T-568B برای سوکت زدن کابل‌ها وجود داره که فقط ترتیب رنگ‌ کابل شبکه در این دو استاندارد فرق می‌کنه.

 • نحوه‌ قرار گرفتن رنگ‌ها در استاندارد T-568A به‌ترتیب از چپ به راست شامل رنگ‌های زیر میشه:

1. سفید سبز 2. سبز 3. سفید نارنجی 4. آبی 5. سفید آبی 6. نارنجی 7. سفید قهوه‌ای 8. قهوه‌ای

 • استاندارد T-568B هم به ترتیب زیر هست:

1. سفید نارنجی 2. نارنجی 3. سفید سبز 4. آبی 5. سفید آبی 6. سبز 7. سفید قهوه‌ای 8.قهوه‌ای

رنگ بندی داخل کابل شبکه

همون‌طور که متوجه شدید در این دو استاندارد فقط جای رنگ‌های نارنجی و سبز عوض میشه.

مراحل سوکت زدن

 1. روکش کابل رو با استریپر جدا کنید.
 2. سیم‌های تابیده‌شده رو جدا و صاف کنید.
 3. سیم‌ها رو با استاندارد T-568A یا T-568B کنار بذارید.
 4. با سیم‌چین سیم‌ها رو با اندازه‌ یکسان برش بزنید.
 5. سیم‌ها رو مطابق استاندارد درون شیارهای سوکت قرار بدید.
 6. سوکت رو درون آچار پانچ قرار داده و تا شنیدن صدای پانچ شدن (کلیک) فشار بدید.
 7. کابل رو بکشید تا از محکم و صحیح بودن رنگ بندی مطمئن بشید.
 8. برای تست اتصال صحیح سوکت به کابل، از استریپر استفاده کنید.

برندهای تولید کننده کابل شبکه‌

برندهای مختلفی کابل شبکه رو با ویژگی‌های متفاوتی تولید می‌کنن. از بهترین برندهای کابل شبکه، میشه به موارد زیر اشاره کرد:

 • کابل شبکه لگراند: برند با کیفیت فرانسوی که کابل‌ها رو در دسته‌های Cat5e، Cat6، Cat6a وCat7 تولید می‌کنه.
 • کابل شبکه نگزنس: این برند هم فرانسویه و کابل‌هایی که تولید می‌کنه در دسته‌های Cat5e، Cat6، Cat6a وCat7 قرار می‌گیره. همچنین کابل فیبر نوری هم تولید می‌کنه. کابل شبکه نگزنس در گروه باکیفیت‌ترین کابل‌های شبکه قرار می‌گیره.
 • کابل شبکه بلدن: برند آمریکایی که کابل‌های نسل Cat5e و Cat6 تولید می‌کنه. البته این رو هم اضافه کنم که کابل شبکه بلدن در چین به تولید می‌رسه.

آنچه در معرفی کابل شبکه گفتیم

در این مقاله به سوال کابل شبکه چیست پاسخ داده و کاربردها و نحوه استفاده از این عضو از تجهیزات پسیو شبکه رو توضیح دادیم. گفتیم انواع کابل شبکه به سه دسته کواکسیال، فیبرنوری و بهم تابیده تقسیم میشن که پرکاربردترین اونها کابل زوج بهم تابیده هست. به همین دلیل انواع کابل زوج بهم تابیده رو بر اساس دسته‌بندی‌های مختلف تفکیک کرده و هر کدام را جداگانه بررسی کردیم تا به صورت کامل موارد کاربردی هر کدوم رو بدونید. امیدواریم مطالب گفته شده براتون مفید باشه. ممنون که تا اینجای مقاله همراه ما بودین.

سوالات متداول

کابل شبکه چیست؟

کابل‌ها سیم‌هایی از جنس مس یا شیشه هستن که در یک شبکه‌ محلی به سخت‌‌افزارهای مختلف متصل میشن و وظیفه‌ انتقال اطلاعات رو به عهده دارن.

منظور از انواع Category در کابل شبکه چیه؟

Cat8 ،Cat7 ،Cat6a ،Cat6 ،Cat5e ،Cat5

کابل UTP به چه کابلی میگن؟

به کابل‌هایی که محافظی دور سیم‌ها و زیر روکش اصلی اون‎‌ها وجود نداره، کابل بدون شیلد یا UTP میگن.

کابل STP به چه کابلی میگن؟

وقتی برای جلوگیری از تداخل سیگنالی دور سیم‌ها فویل یا شیلد بافته‌شده وجود داشته باشه، به اون کابل شیلد دار یا STP میگن.

برای کابل شبکه از چه سوکتی استفاده میشه؟

RJ-45

نوشته های مشابه

4 1 رای
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x