دو کابل Straight و Crossover چه تفاوتی باهم دارند؟

اگه به دنبال تفاوت کابل Straight و Crossover هستین تا کاربردهای هر کدوم رو بدونین، به صفحه درستی مراجعه کردین چون در این مقاله از ونتولینک، قصد داریم به صورت مفصل تفاوت کابل crossover و straight رو توضیح بدیم و کاربردهای هر کدوم از این دو نوع کابل در شبکه کردن انواع تجهیزات شبکه رو معرفی کنیم. به صورت کلی میشه گفت تفاوت این دو کابل به نحوه چینش رشته سیم‌های داخل کابل مربوط میشه. اما نحوه چینش رشته‌های داخل کابل یعنی چه؟ با ما همراه باشید.

استاندارد چینش سیم‌های داخل کابل

همان‌طور که می‌دونید در داخل کابل اترنت، هشت رشته سیم با رنگ‌های مختلف وجود داره که دو به دو دور همدیگه تابیده شده و مجموعا چهار جفت سیم رو تشکیل دادن. برخلاف پچ کورد شبکه که در مرحله تولید و در کارخانه سوکت می‌خوره، در خرید کابل شبکه و استفاده از اون، عمل سوکت زدن به دو سر کابل باید به صورت دستی انجام بشه.

سوکت زدن کابل شبکه چه در کارخانه و چه به صورت دستی، بر اساس یکی از دو استاندارد A و B انجام میشه. این دو استاندارد کاملا با رنگ‌بندی رشته سیم‌های داخل کابل مرتبط هستن. این رنگ‌ها رو با رنگ‌ بندی کابل شبکه در روکش اشتباه نگیرین. چیدمان سیم‌های داخل کابل برای نصب سوکت شبکه بر اساس این دو استاندارد، به صورت: T568A با چیدمان سفید سبز، سبز، سفید نارنجی، آبی، سفید آبی، نارنجی، سفید قهوه‌ای، قهوه‌ای و استاندارد T568B با سفید نارنجی، نارنجی، سفید سبز، آبی، سفید آبی، سبز، سفید قهوه‌ای، قهوه‌ای تعریف شدن.

بر اساس این استانداردها دو دسته کابل شبکه وجود داره:

  • کابل شبکه straight
  • کابل شبکه crossover

کابل شبکه استریت straight

خب حالا که می‌دونیم منظور از نحوه چیدمان رشته‌های داخل کابل چیه، می‌تونیم کابل STRAIGHT رو تعریف کنیم. در این کابل دو سر کابل با یک استاندارد واحد سوکت خوردن. به عبارتی یا هر دو سر کابل استاندارد A دارن یا هر دو سر کابل استاندارد B دارن.

از کابل استریت برای اتصال دو دستگاه متفاوت از هم استفاده میشه. به عنوان مثال از رایج‌ترین موارد استفاده از کابل استریت، اتصال کامپیوتر به سوئیچ شبکه یا اتصال کامپیوتر به هاب هست.

کابل-straight

کابل شبکه کراس اور crossover

در این قسمت از مقاله، حدس زدن ساختار کابل کراس اور دیگه سخت نیست. برعکس کابل استریت که دو سر کابل استاندارد یکسان داشتن، در این کابل دو سر کابل با دو استاندارد مختلف سوکت خوردن. به عبارتی یک سر کابل از استاندارد A و سر دیگه از استاندارد B پیروی می‌کنه. به چیدمان رنگ‌ها در سوکت‌های دو سر کابل در تصویر زیر توجه کنید.

از کابل کراس اور برای اتصال دستگاه‌های مشابه هم استفاده میشه. از رایج‌ترین کاربردهای کابل CROSS، اتصال سوئیچ به سوئیچ، هاب به هاب، روتر به روتر و کامپیوتر به کامپیوتره.

کابل شبکه کراس اور crossover

تفاوت کابل Straight و Crossover

طبق توضیحاتی که در مورد این دو نوع کابل ارائه شد، مقایسه و استخراج فرق بین کابل crossover و straight راحت شد. در حالت کلی میشه گفت این دو کابل از دو منظر باهم تفاوت دارن:

  • تفاوت در ساختار

منظور از تفاوت در ساختار همان تفاوت ظاهری و نحوه چیدمان رشته سیم‌های داخل کابله که در کابل استریت دو سر کابل از یک استاندارد چینش (هر دو استاندارد A یا هر دو استاندارد B) و در کابل متقاطع یا کراس اوور از دو استاندارد مختلف (یک سر کابل استاندارد A و سر دیگه استاندارد B) پیروی می‌کنن.

نکته مهم: با ارائه تکنولوژی Auto MDI/MDIX، انتخاب بین کابل استریت و کراس اور بی معنی شد چراکه با پشتیبانی تجهیزات اکتیو شبکه از این تکنولوژی، پورت‌ها خودشون نوع اتصالی ورودی رو تشخیص داده و جابجایی‌های لازم رو انجام میدن. 

  • تفاوت در کاربرد

مورد دوم در تفاوت های کابل استریت و کراس اور، کاربردها و موارد استفاده از این دو کابل هست. از کابل استریت برای اتصال دو سیستم متفاوت از هم و از کابل کراس اور برای اتصال دو سیستم مشابه هم استفاده میشه. در جدول زیر کابل مناسب برای اتصال چند مورد از تجهیزات اکتیو پرکاربرد در شبکه رو درج کردیم:

هابسوئیچروترکامپیوتر
هابcrossovercrossoverstraightstraight
سوئیچcrossovercrossoverstraightstraight
روترstraightstraightcrossovercrossover
کامپیوترstraightstraightcrossovercrossover
کاربردهای کابل کراس اور و استریت

در نتیجه

در راه اندازی شبکه اگه به چالش تفاوت کابل کراس و استریت برخورد کردین، نگران نباشین چون طبق توضیحات ارائه شده استفاده از کابل کراس اور دیگه منسوخ شده و در شرایط فعلی همه سیستم‌ها سازگاری لازم با کابل‌های استریت رو دارن. بنابراین بحث تفاوت کابل straight و crossover در عمل مفهومی نداره و فقط در مباحث فنی و تخصص جای می‌گیره. با خیال آسوده کابل مدنظر خود را انتخاب کرده و برای اتصال تجهیزات مختلف شبکه استفاده کنید. فروشگاه تجهیزات شبکه ونتولینک، بهترین برندهای کابل شبکه رو داره. توصیه می‌کنیم به این وبسایت سر بزنید.

سوالات متداول

تفاوت کابل استریت و کراس اور در چیست؟

نحوه چیدمان رشته‌های داخل این دو کابل متفاوته. در کابل استریت باید دو سر کابل با یک استاندارد واحد سوکت زده بشن، اما در کابل کراس استاندارد دو سر کابل باهم متفاوته.

کاربرد کابل کراس در چه مواردی است؟

از کابل کراس اور یا متقاطع برای اتصال مستقیم دو سیستم مشابه مثل رایانه‌ها، هاب، سوئیچ به همدیگه استفاده میشه.

کاربرد کابل استریت در چه مواردی است؟

از کابل استریت برای شبکه کردن دو سیستم متفاوت از هم استفاده میشه، مثل اتصال رایانه به سوئیچ، سرور به رایانه و غیره

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا