فناوری PoE چیست؟ این تکنولوژی چه کاربردی دارد؟

شاید یکی از دغدغه‌های شما هم تعداد زیاد کابل‌های شبکه و برق باشه. این موضوع باعث بهم ریختگی و نامنظم شدن محیط کار شما می‌شه. امروزه با پیشرفت سریع تکنولوژی، شاهد راحتی هرچه بیشتر کاربران هستیم. فناوری PoE با استفاده از یک کابل شبکه، دو جریان متفاوت رو انتقال می‌ده. این فناوری علاوه بر این مزیت، ویژگی‌های زیادی هم داره. در این مقاله قصد داریم به شکل جامعی به بررسی فناوری PoE بپردازیم.

فناوری PoE چیست؟

در پاسخ به سؤال Poe چیست ؟ باید گفت معنی PoE یعنی (Power over Ethernet) و یک تکنولوژی جدید و جالب است. این تکنولوژی به‌وسیله کابل شبکه علاوه بر انتقال دیتا، انرژی الکتریکی رو هم منتقل می‌کنه. در واقع این قابلیت PoE اجازه می‌ده به کمک کابل اترنت، انتقال انرژی هم صورت بگیره. فرض کنین می‌خواین یک دوربین تحت شبکه، در بیرون ساختمان نصب کنین. این تکنولوژی باعث می‌شه با کمک کابل اترنت جریان الکتریکی هم در کنار داده انتقال داده بشه. در PoE جریان الکتریکی و داده شبکه باهم از کابل اترنت عبور می‌کنه. معنی PoE یعنی انتقال نیرو توسط اترنت.

تکنولوژی PoE
تکنولوژی PoE

مزیت‌های PoE چیست؟

استفاده از این فناوری مزیت‌های بسیاری داره. با استفاده از این تکنولوژی در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شه. یعنی شما با استفاده از PoE، نیاز به کابل اضافه برق ندارین. با یه کابل لن می‌تونین این دو جریان رو هم‌زمان انتقال بدین و زمانی که نیاز به کابل برق نداشته باشین به طبع هزینه کابل، نصب و احتمالاً سیم‌کشی نخواهید داشت. همین موضوع باعث می‌شه دستگاه‌هایی مثل دوربین تحت شبکه و اکسس‌پوینت رو، در جای دلخواه به‌راحتی نصب کرد و یا در صورت نیاز به‌جای دیگری انتقال داد.

قابلیت PoE، ایمنی بیشتر نسبت به فناوری‌های قدیمی هست. به کمک سیستم هوشمندی که این فناوری داره، از نوسانات برق و نصب غلط جلوگیری می‌شه. در نتیجه احتمال خرابی دستگاه‌ها به حداقل می‌رسه.

چه دستگاه‌هایی از PoE پشتیبانی می‌کنند؟

  • تلفن‌های VOIP: به کمک PoE، برای اتصال به تلفن فقط به یک پریز شبکه و یک کابل برای انتقال هر دو جریان نیاز دارین. همچنین از راه دور می‌تونین دستگاه رو خاموش یا روشن کنین.
  • دوربین‌های تحت شبکه PoE: در دوربین‌های مداربسته باعث اتصال سریع و کم‌هزینه‌تر می‌شه.
  • تجهیزات وایرلس: شبکه بی‌سیم و مخابرات مثل اکسس‌پوینت که لازمه همه با خروجی برق فاصله زیاد داشته باشن به کمک این فناوری بدون دردسر نصب می‌شن.
  • سوئیچ‌های شبکه: سوئیچ که یکی از مهم‌ترین اجزای تجهیزات شبکه است، در شبکه‌های بزرگ بسیار کاربردیه. با استفاده از این سیستم، نیاز به جریان برق به‌صورت جداگانه حذف می‌شه و سیستم PoE، داده‌ها و انرژی برق رو به‌صورت یکجا به شبکه منتقل می‌کنه.
  • فناوری PoE
    فناوری PoE

انواع نسل‌های تکنولوژی PoE چیست؟

این تکنولوژی PoE، دارای 4 نسل کاربردیه که تفاوت نسل‌ها در توانی است که هرکدوم ارائه می‌دن و به نوعی هوش دستگاه‌ها هستن. این نسل‌ها شامل 4 تایپ مختلف می‌شن که به بررسی این 4 تایپ می‌پردازیم.

تایپ یک فناوری PoE

منظور از استفاده PoE، نسل اول این فناوری هست. دستگاه‌هایی از این نسل پشتیبانی می‌کنن که استاندارد IEEE 802.3af رو داشته باشن. این تایپ توانایی تولید 15.4 وات جریان الکتریکی رو در کابل شبکه داره. این تایپ اولین نسل از PoE هست که از سال 2003 عرضه شده و قدیمی‌ترین PoE مورداستفاده از این فناوری محسوب می‌شه. البته برخلاف قدیمی‌تر بودن این نسل، طیف وسیعی از دستگاه‌ها مانند سوئیچ‌های شبکه، اکسس‌پوینت‌های بی‌سیم و دوربین مداربسته‌ها با کمک تایپ یک استفاده می‌شن.

تایپ 2 تکنولوژی PoE

این تایپ به PoE+ هم معروف هست که با استاندارد IEEE 802.3at شناخته می‌شه. دستگاه‌های تایپ 2 توانایی تولید 30 وات جریان الکتریکی رو دارن. PoE+ نسبت به تایپ 1 دوبرابر توان تولید بیشتری داره. تایپ 2 در اکسس‌پوینت‌ها با مصرف بالا، سنسور‌های بیومتریک، دوربین‌های مداربسته و نمایشگرهای ال‌سی‌دی کاربرد داره. ویژگی خوبی که نسل دوم داره اینه که دستگاه‌های نسل اول قابلیت استفاده از این نسل رو هم دارن. با کمک نسل PoE+ انرژی الکتریکی بهینه‌تر مورداستفاده قرار می‌گیره. در نتیجه دستگاه از نظر اضافه ولتاژ دچار مشکل نخواهد شد.

تایپ 3 

نسل سوم که با اسم‌های PoE++ و UPoE معروف هست از اصطلاح‌های RP PoE و PoE چهار زوجه هم برای این نسل استفاده می‌شه. به‌این‌علت از اسم 4 زوجه استفاده می‌کنیم که در این تایپ عملاً از هر 4 زوج کابل برای انتقال جریان برق و داده استفاده می‌شه. نسل 3 با استاندارد IEEE 802.3bt معروف هست و تا 60 وات معادل 2 برابر نسل دوم قابلیت تولید توان داره. توان UPoE به‌اندازه‌ای هست که توان اداره ویدئوکنفرانس را به‌راحتی در اختیار کاربر می‌ذاره.

تایپ 4، PoE توان بالا

نسل چهارم این PoE از سال 2018 در اختیار عموم قرار داده شده. این نسل با نام‌های High-Power و PoE توان بالا هم معرفی می‌شه. استاندارد این نسل مانند نسل قبلی یعنی IEEE 802.3bt هست که بهبودهایی نسبت به نسل 3 داشته. حداکثر توان تولیدی این نسل هم به 100 وات رسیده. نسل چهارم PoE به کارایی پیشرفته‌تری مانند اینترنت اشیاء و شبکه‌های به‌روزتر مجهز شده. این PoE توان تأمین برق تلویزیون و کامپیوتر رو از طریق کابل شبکه داره که پیشرفت فوق‌العاده‌ای برای این تکنولوژی محسوب می‌شه. این پیشرفت یعنی شما با کمک یک کابل شبکه PoE ، هم‌زمان می‌تونین برق کامپیوتر رو تأمین و به اینترنت هم دسترسی داشته باشین.

فناوری PoE چطور عمل می‌کند؟

کابل‌های شبکه از جمله Cat5e و کابل شبکه Cat6 شامل 8 سیم هستن که 4 زوج تایید شده را شامل می‌شن. طبق دو استاندارد اترنت یعنی 10Base-T و 100Base-TX، دو عدد از زوج‌ها برای منتقل کردن داده‌ها کارایی دارن. به این زوج‌ها، زوج‌های سیگنال (داده) می‌گن. به زوج‌هایی که بدون استفاده هستن هم زوج‌‌های یدکی گفته می‌شه. اترنت 100Base-TX از هر 4 زوج برای انتقال دیتا و جریان استفاده می‌کنه. درحالی‌که نسل 1 و 2، دو زوج داده یا دو زوج یدکی داده‌ها رو منتقل می‌کنن. همین موضوع باعث می‌شه تا برای استفاده از نسل 3 و 4، نیاز به کابل شبکه حداقل Cat6 یا Cat6A داشته‌باشیم.

در PoE جریان الکتریکی ورودی 44 تا 57 ولت هست که ولتاژ معمول حدود 48 ولت تولید می‌شه. این میزان بهینه‌ترین و ایمن‌ترین میزان ولتاژ برای دستگاه و انسان محسوب می‌شه. البته این به معنی بی‌ضرر بودن این ورودی نیست و ممکنه دستگاه‌هایی که PoE نیستن صدمه ببینن. اینجاست که فرآیند Signature detection باید اجرا بشه.

در این پروسه PSE (دستگاه مجهز به PoE) جریانی با ولتاژ کم به PD (دستگاهی که از توان PoE دیگر استفاده می‌کنه) می‌فرسته و اگر دستگاه از PD پشتیبانی کنه، PSE جریان رو باقدرت بیشتری ارسال خواهد کرد. بعد از انجام تمامی این مراحل، PSE جریان الکتریکی رو به‌صورت لحظه‌ای زیر نظر می‌گیره. درصورتی‌که جریان بیش از حد مجاز دریافت کنه، جریان به‌سرعت قطع می‌شه. قطع جریان از PD به‌عنوان گیرنده و هم از دستگاه PSE به‌عنوان تولیدکننده جریان محافظت می‌کنه.

PoE چیست ؟
PoE چیست ؟

حرف آخر

فناوری PoE گام بزرگی تا کم کردن سیم‌ها و کابل‌های شبکه برداشته است. آینده این فناوری به سمت یکی کردن کابل‌ها پیش می‌ره. تصور کنین روزی توسط یک کابل، تمام جریان‌ها و داده‌ها و هر نوع نقل و انتقالی در سیستم‌هاتون صورت بگیره. البته این تکنولوژی تا اینجا هم پیشرفت‌های خوبی داشته است.

سوالات متداول

فناوری PoE شامل چند نسل هست؟

PoE شامل 4 نسل با سرعت و پهنای باند متفاوته که هرکدوم کاربرد خاصی دارن.

استفاده از PoE چه مزیت‌هایی داره؟

با استفاده از این فناوری، نیاز به تنوع کابل کمتر می‌شه. همین موضوع باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها هم خواهد شد.

تا به امروز چه دستگاه‌هایی از این سیستم پشتیبانی می‌کنن؟

تلفن‌های VOIP، دوربین تحت شبکه، سوئیچ شبکه، تجهیزات شبکه

کابل PoE چیست؟

منظور از کابل PoE، انتقال هم‌زمان نیروی الکتریکی و شبکه به‌وسیله کابل اترنت است.

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x