تفاوت کابل شبکه CCC و CCA- مشخصات و ویژگی‌ها

تفاوت کابل شبکه CCC و CCA موقع خرید این نوع از کابل‌ها خیلی اهمیت داره. خیلی از افراد نمی‌دونند فرق کابل شبکه CCC و CCA چیه و کدوم رو باید انتخاب کنند. کابل‌های مسی با دو نوع مغزی متفاوت ساخته میشند که هر کدوم ویژگی‌های خاص خودشون رو دارند. البته از نظر ظاهری تفاوت کابل CCC و CCA زیاد نیست و تقریبا شبیه به هم‌اند. اما از نظر عملکردی و قیمت این دو کابل شبکه تفاوت‌های زیادی دارند. در این مقاله می‌خوایم ببینیم کابل CCC و CCA چه فرقی با هم دارن و هر کدوم از اونا برای چه جاهایی بیشتر استفاده میشن.

ساختار کابل شبکه

دونستن تفاوت کابل لن CCC و CCA به شناخت ساختار داخلی این کابل‌ها مرتبطه. همونطور که می‌دونید یک کابل شبکه یا لن، از هشت رشته سیم به صورت جفت پیچیده ساخته شده. این رشته‌ سیم‌ها داده‌ها رو از داخل خودشون عبور میدن. حتما شما هم دیدید که موقع خرید هر کابلی از هر رده‌ای مثلا کابل شبکه CAT6، شما باید نوع مغزیش رو تعیین کنید. در واقع فرقی که بین این دو نوع کابل لن هست؛ به تفاوت مغزی CCC و CCA برمیگرده. منظور از مغزی، هسته‌ کابله که سیگنال‌ها رو انتقال میده. همچنین این مغزی‌ها به دو شکل هستند؛ رشته‌ای و جامد. منظور از کابل رشته‌ای کابلی هست که یک رشته سیم مسی داخل هسته‌ قرار داره؛ اما، کابل‌های جامد فقط یک رشته‌ ضخیم مس در داخل سیم‌هاشون دارند.

در روی مغزی کابل شبکه، ما یک لایه روکش داریم که چندین نوع مختلف داره. در مقاله‌ نوع روکش کابل شبکه انواع این روکش‌ها رو معرفی کردیم. بین مغزی و روکش کابل، در بعضی مدل‌های کابل شبکه یک شیلد محافظ قرار گرفته که سطح حفاظت کابل رو بالاتر می‌بره. به این نوع کابل STP یا Sftp گفته میشه. اما کابل شبکه UTP چنین شیلدی نداره. در مقاله‌ تفاوت کابل شبکه UTPو SFTP می‌تونید مفصل درباره‌ تفاوت‌های کابل شیلددار و بدون شیلد مطالعه کنید.

اغلب برندهای تولیدکننده‌ کابل شبکه مثل کابل شبکه نگزنس انواع کابل‌های شیلددار و بدون شیلد رو به بازار عرضه می‌کنند

نوع دیگری از کابل‌های شبکه پچ کوردها هستند. این نوع کابل شبکه در دو سر خودش سوکت شبکه داره. از نظر ویژگی‌های ساختاری پچ کوردها هیچ تفاوتی با کابل ندارند و فقط در متراژهای معینی تا زیر 40 متر تولید میشن. بنابراین برای فواصل کمتر از 40 متر خرید پچ کورد CAT6 با کابل شبکه CAT6 هیچ تفاوتی نداره. در مقاله‌ تفاوت پچ کورد و کابل شبکه می‌تونید فرق این دو نوع کابل رو با هم مطالعه کنید. حالا که با ساختار یک کابل اترنت یا شبکه آشنا شدید، بریم سراغ فرق کابل CCA و CCC.

کابل شبکه CCC چیست؟

قبل از اینکه تفاوت کابل لن CCC و CCA رو بررسی کنیم، بهتره با این دو نوع کابل شبکه بیشتر آشنا بشیم. کابل‌های شبکه CCC از نوع تمام مسی هستند؛ یعنی برای ساخت هسته‌ اونا فقط از فلز مس استفاده شده است. مس رسانایی بالایی داره و بهترین مغزی برای هر نوع کابلی محسوب میشه. این نوع از کابل‌های شبکه کارایی بیشتری دارند و داده‌ها رو با سرعت بالاتری انتقال میدن. اغلب برندهای مطرح مثل کابل شبکه لگراند محصولاتشون رو فقط به صورت تمام مسی عرضه می‌کنند؛ چرا که کیفیت سیگنال در این نوع کابل بهترینه. این مورد درباره‌ کابل و پچ کورد نگزنس هم صادقه. کابل‌های شبکه تمام مسی هم به صورت رشته‌‌ای و هم به صورت جامد تولید میشن.

مشخصات کابل مسی و الومینیومی

کابل شبکه CCA چیست؟

این نوع کابل‌ها هادی‌های آلومینیومی با روکش مس دارند و اختصارا CCA نامیده میشند. کابل‌های ‌CCA یک صفحه‌ فلزی مسی هستند که در میان آن رشته‌های آلومینیوم قرار گرفته است. روکش مسی کابل باعث میشه که انتقال داده‌ها با سرعت و کیفیت بیشتری انجام بشه و کابل مقاومت بهتری در برابر شرایط آب و هوایی سخت از خودش نشون بده. اصلی‌ترین تفاوت کابل شبکه ccc  و cca در سرعت و کیفیت سیگنال‌های اوناست.

درسته که در CCA هم ما مس داریم؛ اما، ویژگی‌های یک کابل مس خالص رو به ما نمیده. این کابل‌ها برای جاهایی مناسبند که بودجه‌ کافی برای خرید کابل تمام مس نداشته باشیم یا سایر تجهیزات پسیو ما مثل سوکت و کیستون سرعت بالایی نداشته باشند. اگر نمی‌دونید منظور از تجهیزات پسیو چیه، بهتره مقاله تفاوت اکتیو و پسیو در شبکه رو مطالعه کنید.

در دسته‌بندی‌های کابل CAT5 تا CAT6 از این متریال هم برای ساخت کابل استفاده شده؛ اما، در دسته‌بندی‌های بالاتر از مس خالص برای تولید کابل استفاده می‌شود. دلیلش هم اینه که کابل‌های رده‌های بالاتر از نظر سرعت، ایمنی و کارایی باید در سطح بالایی باشند و این هادی‌های CCA چندان ویژگی‌های خارق‌العاده‌ای ندارند.

چه وقت از کابل شبکه‌ CCC استفاده کنیم؟

گفتیم که مهم‌ترین تفاوت کابل شبکه ccc  و cca به عملکرد اونا مربوط میشه. بنابراین وقتی انتقال داده با کارایی و سرعت بالا مدنظرتون هست، باید کابل‌های CCC رو انتخاب کنید. منظور از کارایی بالا اینه در هر جایی که حساسیت داده‌ها زیاده و قطعی کابل ممکنه خسارتی وارد کنه، باید کابل شما از بهترین نوع باشه؛ مثل ادارت و سازمان‌های IT محور.

تفاوت کابل شبکه CCC و CCA

از طرف دیگه اگر شما یک شبکه‌ خانگی دارید که نیاز به سرعت و بازدهی بهینه داره، باید از این نوع کابل استفاده کنید؛ مثلا برای گیمینگ. در راهنمای خرید کابل شبکه گیمینگ سایر ویژگی‌های یک کابل شبکه گیمینگ رو بررسی کردیم که می‌تونید مطالعه کنید. کاربرد دیگر کابل‌های ‌CCC برای شبکه‌هایی با فواصل دور هست. معمولا کابل‌های CCA در مسافت‌های طولانی دچار افت سیگنال میشن و در اینجور موارد باید کابل‌های CCC رو استفاده کرد.

چه وقت از کابل شبکه‌ی CCA استفاده کنیم؟

هادی‌های آلومینیومی با روکش مس برای شبکه‌های تجاری یا خانگی در مقیاس کم استفاده میشن. مثلا اگر در خونه از اینترنت برای کاربردهای معمولی و روزمره استفاده می‌کنید، می‌تونید با کابل اترنت CCA یک اتصال کامل داشته باشید. به طور مشابه اگر الزامات تجاری شما شامل برنامه‌های کاربردی با کارایی بالا نمیشه، یک کابل CCA برای اون کافیه و مشکلی با اتصال یا عملکرد نخواهید داشت. با این حال به این نکته توجه داشته باشید که کابل‌های CCA به اندازه‌ی CCC ایمن نیستند. چرا که پایه آلومینیومی این کابل‌ها ممکنه خیلی سریع‌تر از مس گرم بشه و خطر آتش‌سوزی ایجاد کنه. از طرف دیگر، استفاده از ترانکینگ یا حتی یک داکت ساده هم می‌تونه ریسک داغ شدن رو بیشتر بکنه. پس بهترین کار اینه که برای جلوگیری از این خطرات، کابل‌های CCA رو در فواصل کوتاه‌تر نصب کنید تا شاهد چنین وقایعی نباشید

فرق کابل شبکه CCC و CCA

از طرف دیگر زمانی که شما نیاز به کابل شبکه با عملکرد خوب ولی بودجه‌ محدود دارید، بهترین گزینه‌ کابل‌های CCA هستند. فقط باید مطمئن باشید که این کابل‌ها رو در فواصل کوتاه اجرا می‌کنید و روکش‌ آن‌ها مطمئن است.

تفاوت کابل شبکه ccc  و cca

با توجه به آنچه که گفتیم، این دو کابل تفاوت‌های زیادی با هم دارند؛ مثلا:

  • امنیت: یک کابل CCC از نظر ایمنی مطمئن‌تر از کابل‌های CCA هست.
  • عملکرد: کابل‌های CCA برای شبکه‌های کوچک با کاربردهای عادی مناسبند؛ اما، برای شبکه‌های حساس یا بزرگ نباید از اونا استفاده کرد و انتظار داشت مثل یک کابل CCC باشند.
  • مقرون به صرفه بودن: مسلما قیمت مس نسبت به آلومینیوم بیشتره و کابل‌های CCC قیمت‌های بالاتری دارند. البته برندهایی مثل کابل شبکه نگزنس قیمت‌های منصفانه‌تری برای این نوع کابل دارند.
  • سهولت استفاده: از نظر نصب و استفاده هر دو نوع کابل در یک سطح‌اند؛ اما، کابل‌های مسی شعاع خمش بالاتری دارن و یک نصب ایمن رو تضمین می‌کنند. همچنین پیچ و تاب دادن یک کابل مسی خصوصا از نوع کابل شبکه UTP ساده‌تر؛ چون انعطاف بهتری داره.
  • کاربرد: کابل‌های CCC کاربردهای وسیع‌تری دارند و برای جاهای مختلف مثل مدارس، ادارات، کارخانه‌ها، بیمارستان‌ها و… میشه از اونا استفاده کرد. اما یک کابل CCA رو فقط باید برای شبکه‌های خونگی یا تجاری کوچک استفاده کنید.

به طور کلی میشه گفت یک کابل تمام مسی از هر نظر بهتر از کابل مس- آلومینیوم هست؛ ولی خب در شرایط خاصی مثل محدودیت بودجه یا شبکه‌های کوچک، انتخاب کابل CCA گزینه‌ بهتریه.

تشخیص کابل CCA از CCC

با وجود این‌همه تفاوت کابل شبکه CCC و CCA، مسئله‌ تشخیص این دو کابل از هم خیلی مهمه. در راهنمای خرید کابل شبکه ما تمامی آیتم‌هایی که باید موقع انتخاب کابل در نظر بگیرید را اشاره کردیم؛ اما، ممکنه تشخیص نوع مغزی کمی سخت باشه. یکی از مشکلاتی که وجود داره اینه که اغلب شبکه‌کارها نمی‌تونند کابل CCA رو از CCC تشخیص بدند. علتش هم اینه که وقتی کابل بریده میشه، یک ردی از مس روی مغزی وسطی که آلومینیوم هست می‌مونه. بنابراین دیدن آلومینیوم ممکنه میسر نشه و شخص فکر کنه که کابل تمام مس هست. از طرفی خیلی از تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان سود کلانی از فروش کابل‌های CCA به جای CCC به دست میارند و معمولا کسی متوجه این مسئله نمیشه.

همونطور که گفتیم عملکرد و کیفیت این دو کابل تفاوت‌های چشمگیری با هم داره؛ پس نباید این مسئله رو نادیده گرفت. بهترین راه برای تشخیص کابل تمام مس از آلومینیومی استفاده از حرارته. از اونجایی که نقطه‌ ذوب مس بالاس، وقتی که یک کابل مسی رو روی حرارت بگیرید؛ مثلا روی شعله‌ مستقیم. بعد از یک مدت کوتاه کابل فقط رنگش قرمز میشه و بعد از کنار گرفتن شعله به رنگ سیاه درمیاد. در طی این پروسه هیچ تغییر شکلی در رشته‌های سیم مسی اتفاق نمیفته. اما یک کابل CCA به محض اینکه روی شعله گرفته بشه، سریع ذوب شده و روی زمین میریزه. این مهم‌ترین تفاوت کابل شبکه CCC و CCA برای تشخیص اصل بودن سیم‌های تمام مسی هست. البته روش‌های دیگری هم هستند که شاید خیلی دقیق و قطعی نباشند؛ مثلا بررسی انعطاف‌پذیری کابل که در تمام مس بیشتره یا وزنشون که در CCA سبک‌تر هست.

حرف آخر

تفاوت کابل شبکه CCC و CCA در کیفیت و عملکرد اوناست. این مسائل شاید در کوتاه مدت چندان مشکلی ایجاد نکنند؛ اما، به مرور تبدیل به معضل خواهند شد. از طرف دیگر ممکنه کابل‌کشی مجدد هزینه‌های زیادی به سازمان تحمیل کنه. اگر قصد دارید که یکبار برای همیشه کابل‌کشی رو انجام بدید؛ کابل‌های CCC بهترین گزینه هستند. اما اگر معضل بودجه دارید، انتخاب کابل‌های CCA برای شما بهتره. متاسفانه امروزه فروش کابل آلومینیومی به جای مسی باب شده و اغلب افراد تفاوت کابل شبکه CCC و CCA رو نمی‌دونند. در این مقاله ما یک راهکار عملی برای شناسایی کابل‌های تمام مس به شما ارائه کردیم که می‌تونه تا حد زیادی در تشخیص کابل اصلی از تقلبی به شما کمک کنه.

سوالات متداول

نویز و تداخل در کدام دسته از کابل‌ها کمتره؟

کابل‌های مسی به خاطر رسانایی بالایی که دارند، احتمال وقوع نویز و همشنوایی کمتری دارند.

کابل‌های CCS چه فرقی با CCC و CCA دارند؟

این دسته از کابل‌ها که کمتر در بازار دیده میشن، از فولاد با روکش مس ساخته شدند.  از نظر مکانیکی کابل‌های CCS نسبت به CCA استحکام بیشتری دارند؛ اما، رسانایی‌شون کمتر از مس هست. این کابل‌ها هم مشابه آلومینیومی جایگزین مناسبی برای مس نیستند و نمی‌تونند عملکرد یک کابل تمام مس رو ارائه بدند.

کابل‌‎های CCC و CCA چقدر تفاوت سرعت دارند؟

مقدار تفاوت سرعت در این دو کابل را نمیشه به طور دقیق اندازه گرفت؛ اما، به طور کلی آلومینیوم به اندازه 61 درصد مس رسانایی داره و سرعتش هم تقریبا 60 درصد مس هست.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا