راهنمای خرید رک شبکه برای دیتاسنترها

در این مقاله از راهنمای خرید رک شبکه برای دیتاسنترها قصد داریم ویژگی‌های رک‌های مناسب برای شبکه‌های بزرگ رو با هم بررسی کنیم. حتما می‌دونید که دیتاسنترها مراکز اصلی داده‌ها در شبکه‌های بزرگ هستند و حجم زیادی از تجهیزات شبکه داخل این مراکز قرار می‌گیره. انتخاب رک مناسب یکی از مهم‌ترین فرآیندهای کار متخصصان شبکه هست و نیاز به راهنمای خرید رک برای دیتاسنترها داره؛ چرا که موارد زیادی باید در نظر گرفته بشه؛ مثلا یک راه حل کامل برای قرار دادن روترها، تجهیزات شبکه، پچ پنل‌ها یا سوئیچ‌ها. از طرف دیگه باید ویژگی‌های اصلی رک رو هم در نظر بگیرید تا در آینده مشکلی از هر لحاظ برای رک ایجاد نشه. در ادامه راهنمای خرید رک برای دیتاسنترها سعی می‌کنیم اصلی‌ترین ویژگی‌های یک رک دیتاسنتر رو با هم بررسی کنیم.

رک شبکه یکی از تجهیزات پسیو مهم

رک محفظه‌ایه که برای نگهداری انواع تجهیزات شبکه بهش نیاز داریم. این وسیله نه تنها از این تجهیزات بهتر حفاظت می‌کنه؛ بلکه مدیریتشون رو هم راحت‌تر کرده. رک شبکه انواع مختلفی داره و برای هر کاربردی از رک، یک نوع خاص باید استفاده بشه. در مقاله‌ رک شبکه چیست ما تمامی مدل‌های رک شبکه رو بررسی کردیم که می‌تونید مطالعه کنید.

راهنمای-خرید-رک-شبکه-برای-دیتا-سنترها

به طور کلی ما سه نوع رک شبکه داریم. رک دیواری، رک ایستاده و رک اوتدور. رک‌های دیواری از اسمشون پیداست، برای نصب روی دیوار استفاده میشن. اما رک ایستاده چیست. این نوع رک برای نصب در گوشه‌ی اتاق‌ها و مراکز داده استفاده میشه و ظرفیت بالایی داره. رک‌های اوتدور هم غالبا برای استفاده در فضای باز به کار میرن. رک اوتدور ویژگی‌هایی متفاوت از دو نوع دیگه داره که در مقاله‌ی رک outdoor چیست، مفصل بهشون پرداخته شده.

برای اینکه بدونید کدام نوع رک برای کدام شبکه‌ها مناسبه، به راهنمای خرید رک مراجعه کنید.

رک شبکه مناسب برای دیتاسنترها

خرید رک برای دیتاسنتر‌ها یک تفاوت اساسی با سایر رک‌ها داره، اونم ظرفیت بالا و حساسیت کار این شبکه‌ها هست. معمولا موقع

خرید تجهیزات پسیو شبکه اولین چیز در نظر گرفتن سایز و ابعاد موردنیاز هست. این دقیقا موردی هست که قبل از هر چیز برای رک‌های دیتاسنتر در نظر گرفته میشه. معمولا برای دیتاسنترها شما نمی‌تونید از رک دیواری استفاده کنید و حتما نیاز به خرید رک ایستاده دارید. رک‌های ایستاده ظرفیت بالایی دارند و باید انواع تجهیزات برقی و IT شبکه رو در خودشون جای بدن. از طرف دیگر این رک‌ها باید مدیریت کابل خوبی داشته باشند و سیستم عملیاتی‌شون در شرایط آب و هوایی اون موقعیت به خوبی کار کنه.

رک‌های سرور ابعاد استانداردی باید داشته باشند تا بشه انواع سخت‌افزارها رو بدون در نظر گرفتن سازنده‌شون داخلش نصب کرد. از یک رک دیتاسنتر برای اهداف زیر استفاده میشه:

  • بهینه‌سازی فضا و امکان نگهداری کارآمد دستگاه‌ها؛
  • سیستم خنک‌سازی موثر تجهیزات فعال؛
  • راحت‌تر کردن روند کارهای مرتبط با مرکز داده؛
  • مدیریت و نظارت سریع و ساده روی تجهیزات شبکه؛
  • عیب‌یابی و رفع مشکلات مرتبط با سرورها؛

هدف از این راهنمای خرید رک شبکه برای دیتاسنترها، انتخاب رکی است که بتونه تمامی این اهداف رو به درستی برآورده کنه. البته برای رسیدن به بهترین نتیجه آرایش رک شبکه و همین‌طور نحوه نصب تجهیزات پسیو شبکه داخل اون هم اهمیت داره. اما ببینیم برای خرید یک رک دیتاسنتر چه نکاتی رو باید در نظر گرفت.

بیشتر بخونید: راهنمای خرید رک outdoor

راهنمای خرید رک شبکه برای دیتاسنترها

رک‌های دیتاسنتر، بخش‌های اساسی زیرساخت‌های فناوری اطلاعات رو در خودشون جای دادند. در یک رک تجهیزاتی مثل روتر، سوئیچ یا پچ پنل شبکه نصب میشه. شما باید اونا رو به عنوان ستون فقرات شبکه‌تون در نظر بگیرید. شما چه یک دیتاسنتر سازمانی عظیم داشته باشید و چه یک اتاق سرور کوچک، در هر حال رک قراره از حیاتی‌ترین عناصر شبکه حفاظت کنه. پس با توجه به اهمیت این وسیله و همین‌طور برنامه‌ریزی بودجه‌ای که انجام میشه، حتما باید از راهنمای خرید تجهیزات پسیو شبکه علی‌الخصوص رک، استفاده کنید. این نکته رو هم در نظر داشته باشید که تمامی نکاتی که در ادامه‌ این راهنمای خرید رک شبکه برای دیتا سنترها گفته میشه، همگی خیلی مهم‌اند و باید تک‌تکشون رو برای نصب رک در نظر بگیرید.

رک-شبکه-برای-دیتاسنترها

ابعاد رک دیتاسنتر

مهم‌ترین نکته‌ای که در راهنمای خرید رک شبکه برای دیتاسنترها باید در نظر داشته باشید، انتخاب ابعاد رک مناسب هست. برای انتخاب رک علاوه بر حجم تجهیزات فعلی رک، باید این موارد رو هم در نظر داشته باشید؛ گسترش تجهیزات داخل رک در آینده، فضای لازم برای نصب و همین‌طور مدیریت انواع کابل شبکه و برق. اندازه‌ رک شبکه بر اساس یونیت تعیین میشه که ارتفاع رک رو نشون میده و هر یک یونیت معادل 4.45 سانتی‌متر یا سه سوراخ در اداپتور رک هست. اما علاوه بر ارتفاع سایز اندازه‌های رک دیتاسنتر هم باید تقریبی محاسبه بشه. به طور کلی میشه گفت اندازه‌های رک دیتاسنتر باید به این صورت باشه:

  • ارتفاع: بهتره ارتفاع رک دیتاسنتر رو بلند در نظر بگیرید و بهترین سایزها 40، 42، 44 یا 48 یونیت هستند. برای هر طبقه‌ رک معمولا یک یونیت در نظر گرفته میشه.

هنگام مشخص کردن ارتفاع این نکته رو در نظر داشته باشید که بعضی از تجهیزات شبکه برای نصب نیاز به 2 یونیت ارتفاع دارن.
  • عرض: عرض خارجی برای اغلب رک‌های سرور، 60 سانتی‌متر هست؛ چرا که اغلب تجهیزات داخلی رک با استاندارد 19 اینچ عرضه میشن.
  • عمق: اکثر رک‌های دیتاسنتر عمق‌شون بین 65 تا 100 سانتی‌متر هست.

انتخاب ابعاد درست رک دیتاسنتر به فضا و تجهیزات شما بستگی داره. ابعاد خارجی رک باید با در نظر گرفتن متراژ اتاق، تعداد رک موردنیاز و نحوه‌ی قرارگیری تجهیزات باشه. فضای داخلی رو هم باید بر اساس اندازه‌‌ تجهیزات داخل رک به ‌علاوه‌ 10 درصد فضای اضافه حساب کنید. برای اطلاعات بیشتر در مقاله‌ی استاندارد رک شبکه تمامی اندازه‌های استاندارد رک‌ها رو بررسی کردیم، که می‌تونید مطالعه کنید.

امنیت-در-راهنمای-خرید-رک-شبکه-برای-دیتاسنترها

امنیت رک دیتاسنتر

مسلما امنیت یک رک دیتاسنتر از هر مسئله‌ دیگه‌ای واجب‌تره. برای انتخاب رک شبکه، این مسئله باید جزو اولویت‌های شما باشه. انتخاب رک مناسب در کنار بهترین تجهیزات پسیو برای شبکه‌های بزرگ، می‌تونه تا حد زیادی معضل امنیت رو حل کنه. بهتره برای رک‌های دیتاسنتر، از قفل‌های مطمئن و کاربرد و همینطور قفل‌های چندمرحله‌ای استفاده بشه. شما باید حتما رک‌هایی رو انتخاب کنید که به قفل‌های حرفه‌ای مجهز باشند. البته این انتخاب هم به سطح حساسیت داده‌ها و میزان دسترسی سایر افراد به دیتاسنتر شما داره. معمولا برای رک‌های دیتاسنترهای حساس و امنیتی، از قفل‌های بیومتریک استفاده می‌کنند. از طرف دیگه استفاده از رک‌های اپن فریم یا رک‌هایی با کناره‌های بازشونده، ممکنه امنیت رک شما رو کاهش بده. یک قابلیت جالب که در برخی برندها، مثل رک HPI در نظر گرفته شده امکان قفل کردن پنل‌های کناری رک هست که میشه از این طریق امنیت پنل‌های بازشونده رو بالا برد.

سیستم-خنک-سازی-ر-ک-دیتاسنتر

سیستم تهویه و خنک‌سازی رک دیتاسنترها

یک نکته‌ مهم درباره‌ رک‌های دیتاسنتر که در این راهنمای خرید رک شبکه برای دیتاسنترها می‌خوایم بهش بپردازیم، روند خنک‌سازی رک‌هاست. گرما یک عامل خطرناک برای تجهیزات الکترونیکی خصوصا تجهیزات شبکه محسوب میشه. برای کاهش این خطر سازندگان رک‌های دیتاسنتر، طوری این رک‌ها رو می‌سازند که فضای کافی برای جریان هوا داخل طبقه‌های رک فراهم بشه. علاوه بر امکاناتی مثل قسمت‌های بلنک، پنل‌های کناری و جداکننده‌ها هم برای تمام خنک‌کننده‌ها نیاز هستند؛ چون از تداخل هوای سرد و گرم با هم جلوگیری می‌کنند.

با این اوصاف زمانی که در فکر خرید رک دیتاسنتر هستید، باید به فضای کافی برای نصب تجهیزات خنک‌سازی هم فکر کنید. همچنین در نظر داشته باشید که تجهیزات شبکه شما نباید به شکل فشرده نصب بشن. از طرف دیگر، کابل‌ها می‌تونند مسیرهای جریان هوا داخل رک رو مسدود کنند؛ پس حتما یک فضای کافی برای قرار دادن کابل‌ها به شکل مدیریت شده و منظم هم در داخل در نظر بگیرید.

تجهیزات خنک سازی ممکنه روی قیمت رک شبکه تاثیر بزارند؛ اما، اهمیت این مسئله به قدری زیاده که صرف هزینه‌ بیشتر کاملا توجیه اقتصادی خواهد داشت.
مدیریت-کابل

مدیریت کابل در رک دیتاسنتر

در قسمت قبلی راهنمای خرید رک شبکه برای دیتاسنترها گفتیم که کابل‌ها می‌تونند روی گرمای رک اثر بزارند. اما این همه‌ مشکل کابل‌های رک نیست. یکی از مهم‌ترین دلایل مسائل مربوط به چیدمان رک، مدیریت تجهیزات داخل رک و ایجاد ظاهر مرتب برای داخل رک هست. رکی که انتخاب می‌کنید باید در درجه‌ی اول به اندازه‌ی کافی جا برای نصب کابل داشته باشه. همچنین شما باید رکی انتخاب کنید که قابلیت نگهداری کابل‌ها رو داشته باشه یا اینکه از نگهدارنده‌های کابل با اندازه‌های متناسب با رک استفاده کنید. به عنوان مثال در رک HPA دریچه‌ای در کف رک تعبیه شده که امکان عبور کابل‌ها و مدیریت آن‌ها رو برای کاربر فراهم می‌کند.

توزیع برق رک دیتاسنترها

یکی دیگه از نکاتی که باید در نظر داشته باشید، ملاحظات مربوط به توزیع برق هست. معمولا شما در هر قفسه به یک خروجی برق نیاز دارید. علاوه بر اون کابل‌های برق رو هم دارید که باید به شکل منظم و حفاظت شده‌ای در رک قرار بگیرند. در واقع محل نصب، جهت‌گیری و توزیع کابل‌های برق باید حتما به شکل مطمئن و تمیزی انجام بشه. اگر شما کابل‌ها رو به شکل توده‌ای در کابینت گروه‌بندی کنید، مشکلاتی مثل گرمای زیاد و خطر آتش‌سوزی ایجاد میشه. از طرف دیگه بسته شدن درب و پنل‌های رک نباید تحت تاثیر کابل‌ها قرار بگیره. هنگام انتخاب رک، حتما به الزامات برقی مثل دو پاور ماژول، پریز و سایر تجهیزات مورد نیاز توجه کنید. محل قرارگیری پاور ماژول و مسیرهای بریدگی برای خروج سیم‌های برق از داخل رک رو چک کنید و مطمئن بشید که تمامی تجهیزات به راحتی دسترسی به پاور ماژول خواهند داشت.

نویزپذیری برای رک دیتاسنترها

آخرین نکته‌ای که در این راهنمای خرید رک شبکه برای دیتاسنترها بهش می‌پردازیم، مسئله‌ای هست که شاید کمتر کسی بهش توجه کنه. موقع انتخاب مدل رک، حتما به موضوع کاهش نویز دقت کنید. بعضی از شبکه‌ها نسبت به نویز حساس هستند یا اینکه محل نصب رک، به شکلی هست که تجهیزات در معرض دریافت نویز قرار دارند. بعضی از تولیدکنندگان رک، یکسری مدل‌های رک ارائه میدن که از متریال خاصی برای کاهش نویز داخلشون استفاده شده. بنابراین اگر چنین مشکلی برای شما خیلی مهم هست، حتما دنبال رک‌هایی با قابلیت رفع نویز باشید.

حرف آخر

در مقاله راهنمای خرید رک شبکه برای دیتاسنترها، ما تمامی چیزهایی که شما برای خرید این نوع رک نیاز دارید رو بررسی کردیم. گفتیم که رک دیتاسنتر از نوع ایستاده هست و متوجه شدید که تفاوتش با رک دیواری چیست. به یاد داشته باشید که انتخاب رک دیتاسنتر کار سریع و ساده‌ایه و شما باید مسائل زیادی رو پیش‌بینی کنید. در درجه‌ی اول شما باید بدونید که تجهیزات پسیو شبکه چیست و برای نصب رک به چه تجهیزاتی نیاز دارید. از طرف دیگه شما باید در تخمین فضای لازم دقیق باشید. همچنین بهترین مدل اتصالات رو در نظر بگیرید تا کارایی بهینه رو برای شما فراهم کنن. اگر در این زمینه تخصص کافی ندارید، حتما موقع ارزیابی و برآورد نیازهاتون با متخصص شبکه مشورت کنید که محصولات بازار رو می‌شناسه. چون کیفیت و ویژگی‌های رک‌ها می‌تونه به شکل قابل ملاحظه‌ای با هم متفاوت باشه.

سوالات متداول

چرا از رک‌های دیواری نمی‌توان برای دیتاسنتر استفاده کرد؟

رک‌های دیواری ابعاد و ظرفیت کمی دارند و ارتفاعشون حداکثر 12 یونیت هست. برای دیتاسنترها شما به رک‌هایی با ارتفاع حداقل 40 یونیت نیاز دارید که فقط در دسته‌ی رک‌های ایستاده تولید میشن.

برای بهبود سیستم خنک‌سازی رک دیتاسنتر چه باید کرد؟

برای این کار شما می‌تونید فن به رک اضافه کنید یا تجهیزاتی که زودتر گرم میشن رو در قسمت‌های بالایی رک قرار بدید. استفاده از پنل‌های توری برای کناره‌های رک هم می‌تونه تهویه‌ی بهتری برای رک ایجاد کنه.

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x