تجهیزات پسیو شبکه چیست؟

تجهیزات شبکه بخش مهمی از تشکیلات اداری یک شرکت یا سازمان رو تشکیل میدن و مثل رگ‌هایی هستن که خون (اطلاعات) رو در بدن (دفتر کار) جابه‌جا می‌کنن. حضور بعضی از این تجهیزات برای تشکیل شبکه ضروریه و بعضی دیگه به فراخور نوع شبکه و فعالیت اون انتخاب و خریداری میشن. در این مقاله قصد داریم به سوال تجهیزات پسیو شبکه چیست بپردازیم و انواع اون رو به شما معرفی کرده و اون‌ها رو با تجهیزات اکتیو مقایسه کنیم.

مقایسه‌ تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه

کاربرد تجهیزات پسیو و اکتیو شبکه با هم متفاوت است و در منبع تغذیه و نوع جریان هم با یکدیگر تفاوت دارن. به طور کلی اگه بخواییم تفاوت تجهیزات اکتیو و پسیو رو مرور کنیم:

  • تجهیزات اکتیو کار برق‌رسانی به مدار رو انجام میدن؛ در حالی ‌که تجهیزات پسیو از این برق استفاده می‌کنن.
  • تجهیزات اکتیو به‌صورت ولتاژ یا جریان، انرژی تولید می‌کنن؛ اما تجهیزات پسیو انرژی رو به‌شکل ولتاژ یا جریان ذخیره می‌کنن.
  • تجهیزات اکتیو قابلیت تقویت نیرو رو دارن؛ اما تجهیزات پسیو این توانایی رو ندارن.
  • تجهیزات اکتیو می‌تونن جریان رو به گردش دربیارن؛ ولی تجهیزات پسیو چنین قدرتی ندارن.
  • تجهیزات اکتیو به منابع خارجی احتیاج دارن؛ در حالی ‌که تجهیزات پسیو نیازمند منابع بیرونی نیستن.
  • تجهیزات اکتیو نیرورسان هستن؛ اما تجهیزات پسیو رو میشه نیروپذیر معرفی کرد.

به‌طور خلاصه میشه گفت تجهیزات اکتیو دستگاه‌ها یا عواملی هستن که توانایی تامین یا رسوندن انرژی رو دارن. در مقابل، تجهیزات پسیو به منابع خارجی احتیاج ندارن و می‌تونن انرژی رو به‌شکل ولتاژ یا جریان در مدار ذخیره کنن.

مقایسه تجهیزات پسیو و اکتیو

انواع تجهیزات پسیو شبکه

با توجه به توضیحاتی که در بخش قبلی داده شد، احتمالا خودتون می‌تونید حدس بزنید کدوم تجهیزات شبکه پسیو هستن و کدوم‌هاشون در دسته‌ تجهیزات اکتیو قرار می‌گیرن. موردهایی که در ادامه بهتون معرفی می‌کنیم، جزو پرکاربردترین تجهیزات شبکه هستن.

کابل، عنصر اصلی تجهیزات شبکه

کابل شبکه از مهم ترین تجهیزات پسیو شبکه محسوب میشه؛ چراکه بدون اون، کامپیوترها و سایر دستگاه‌ها (مثل پرینتر و اسکنر) نمی‌تونن با هم ارتباط برقرار کنن. کابل شبکه انواع مختلفی مثل کواکسیال، فیبر نوری و زوج به‌هم تابیده داره که هرکدوم بر اساس نوع و ابعاد شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرن. مهم نیست دستگاه‌های موجود در شبکه چقدر از هم فاصله دارن؛ کابل شبکه می‌تونه اون‌ها رو به هم وصل کنه. برای برقراری ارتباط بین دستگاه‌هایی که فاصله‌ کمی از هم دارن از کابل پچ (Patch) استفاده میشه و برای فواصل زیاد از کابل فیبر نوری. فیبر نوری با وجود کیفیت و سرعت انتقال بالا، به‌خاطر قیمت بالا کمتر مورد استفاده قرار می‌گیره.

رک، پناهگاه تجهیزات شبکه

برای محافظت از سرور و شبکه های کامپیوتری از وسیله‌ای به اسم رک شبکه استفاده می‌کنن که در واقع یک چارچوب فلزیه و در طرح‌های مختلفی تولید میشه. سرور به‌دلایلی مثل امنیت، خنک موندن و تعمیرات راحت در رک قرار می‌گیره. رک شبکه کمک می‌کنه احتمال دزدیده شدن سرور پایین بیاد؛ گرمای تولیدشده توسط اون کنترل بشه و در مواقع ضروری، سرور یا سرورها به‌راحتی باز بشن و مورد بازبینی یا تعمیر قرار بگیرن. این دسته از تجهیزات شبکه انواع مختلفی مثل دیواری و ایستاده داره که اندازه‌های مختلفی از اون‌ها در بازار موجوده.

رک شبکه

انواع سوکت شبکه

در گره‌های شبکه (Network Node)، سوکت نقش نقطه‌ پایانی رو برای ارسال و دریافت اطلاعات در شبکه ایفا می‌کنه. سوکت شبکه هم برای ایجاد ارتباط در شبکه و هم برای اتصال خط تلفن به گوشی مورد استفاده قرار می‌گیره. ساختار و ویژگی‌های سوکت توسط API و مناسب معماری شبکه تعیین میشه. این دسته از انواع تجهیزات پسیو شبکه فقط برای زمانی ساخته شدن که درخواستی در گره در حال انجامه. سوکت به سه دسته‌ اصلی Datagram، Stream و Raw تقسیم میشه که هرکدوم کاربرد خاص خودشون رو دارن.

انواع سوکت شبکه

دسته‌های مختلف کیستون شبکه

یکی دیگه از تجهیزات که باید در آشنایی و راهنمای خرید تجهیزات پسیو معرفی کنیم، کیستون شبکه هست. از Keystone برای نصب انواع جک‌های الکتریکی با ولتاژ پایین به پریز شبکه استفاده میشه. کیستون در اندازه‌های مختلفی تولید و به انواع گوناگونی مثل RJ-11، RJ-45، HDMI و جک‌های USB تقسیم میشه. کیستون هم مثل سوکت، هم در شبکه و هم در بحث خطوط تلفن و مودم کاربرد داره.

کیستون

نمونه‌های پچ کورد شبکه

کابل پچ یا پچ کورد شبکه، سیم الکتریکی یا اپتیکالیه که برای اتصال یک دستگاه الکتریکی یا اپتیکال به دستگاه دیگه مورد استفاده قرار می‌گیره. دستگاه‌هایی رو که نوعشون با هم فرق داره، میشه از طریق پچ کورد به هم متصل کرد. این کابل‌ها در رنگ‌های مختلفی تولید میشن تا بشه اون‌ها رو از هم جدا کرد. کابل میکروفون و تجهیزات استودیویی از جمله مشهورترین انواع پچ کوردها هستن.

انواع کابل شبکه

ترانکینگ، شاهراه تجهیزات شبکه

تکنولوژی ترانکینگ کمک می‌کنه چند دستگاه به‌طور هم‌زمان به مدارها، حامل‌ها، کانال‌ها یا فرکانس‌های مختلف دسترسی داشته باشن؛ به‌جای اینکه برای هر دستگاه، مدارها و کانال‌های جداگانه ساخته بشه. از اونجایی که این ساختار، شکل درخت رو با یک تنه و چندین شاخه یادآوری می‌کنه، اسم این وسیله رو ترانک (Trunk) به‌معنی «تنه» گذاشتن.

ترانکینگ

ترانک علاوه برحمل و محافظت از سیم برق یا کابل های مختلف در طول شبکه، امکان نصب انواع پریز رو هم برای شما فراهم می‌کنه.

داکت، نگهبان کابل‌ها

داکت با وجود شباهت‌هایی که با ترانکینگ داره اما وسیله‌ کاملا متفاوتی محسوب میشه. ترانکینگ به‌خاطر اندازه‌ بزرگتری که داره، می‌تونه کابل‌های بیشتری رو مدیریت کنه و ضمنا میزبان پریز برق، شبکه یا تلفن باشه. با این‌ حال در شرایطی که فقط بحث انتقال و محافظت از کابل‌ها در میون باشه، اکثر کاربرها داکت رو انتخاب می‌کنن که هم فضای کمتری رو اشغال می‌کنه و هم قیمت بسیار پایین‌تری داره.

پچ پنل، ایستگاه پورت‌ها

پچ پنل یکی از انواع تجهیزات پسیو شبکه محسوب میشه که با فراهم کردن چندین پورت به سازمان‌دهی کابل‌ها کمک می‌کنه. هرکدوم از این پورت‌ها به کابلی متصل میشه که مقصدش جایی متفاوته. نسخه‌های زیادی از این وسیله در بازار موجوده که هرکدوم تعداد پورت‌های خاص خودشون رو دارن. پچ پنل می‌تونه با کابل فیبر نوری، RJ45 یا انواع دیگه‌ای از کابل‌ها سازگار باشه.

انواع پچ پنل

استفاده از این وسیله مزیت‌های زیادی داره که در ادامه اون‌ها رو توضیح میدیم:

  • توسعه پذیری

بعد از راه‌اندازی پچ پنل، شما به‌راحتی می‌تونید دستگاه‌های جدید رو بهش متصل کنید؛ بدون اینکه مجبور باشید دوباره از مبدا تا مقصد رو کابل‌کشی کنید.

  • نظم دادن به کابل ها

پچ پنل معمولا در نزدیکی تجهیزات اصلی شبکه قرار می‌گیره و این باعث میشه کابل پچ کمتری برای ایجاد شبکه مصرف بشه.

  • پایین آوردن هزینه

با کم شدن میزان کابل مصرفی، قیمت نهایی شبکه هم کاهش پیدا می‌کنه. ضمن اینکه خود پچ پنل به این دلیل که جزو ابزارهای هوشمند دسته‌بندی نمیشه، قیمت بسیار مناسبی داره.

جمع‌بندی

در این مقاله با هدف آشنایی با تجهیزات شبکه پسیو تلاش کردیم اصلی‌ترین این قطعات و ابزارآلات شبکه رو به شما معرفی کنیم. غیر از تجهیزاتی که در این مطلب در موردشون صحبت کردیم، تجهیزات دیگه‌ای هستن که برای شبکه‌های پیشرفته‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرن. البته توجه داشته باشید که علاوه بر آشنایی و خرید تجهیزات پسیو مناسب برای شبکه، باید نحوه چیدمان تجهیزات پسیو رو هم به صورت کامل بلد باشید. اگه تجربه کار با این تجهیزات شبکه رو دارید، در بخش کامنت‌ها از تجربیات خودتون به ما بگید.

سوالات متداول

تفاوت تجهیزات پسیو و اکتیو شبکه چیه؟

تجهیزات اکتیو انرژی رو تولید و تجهیزات اکتیو اون رو ذخیره می‌کنن.

مهم‌ترین تجهیزات شبکه ی سیمی کدومه؟

کابل. بدون کابل اصولا شبکه ی سیمی وجود نداره!

تفاوت داکت و ترانکینگ چیه؟

داکت فقط کار انتقال کابل‌ها و محافظت از اون‌ها رو انجام میده؛ درحالی‌که ترانکینگ علاوه بر این‌ها می‌تونه به هر نقطه‌ای، پریز برق و تلفن رو هم برسونه.

نوشته های مشابه

5 1 رای
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x