تفاوت کابل شبکه و کابل صنعتی

تفاوت کابل صنعتی و کابل شبکه چیست؟ هر کدام چه کاربردی دارن؟ و اصولا چه کابلی، کابل صنعتیه؟ چطور می‌تونیم تفاوت کابل صنعتی و کابل معمولی رو تشخیص بدیم. در این مقاله قصد داریم به این سوالات پاسخ بدیم. برای متخصصان شبکه اطلاع از فرق بین کابل صنعتی و کابل شبکه در انتخاب و استفاده درست از این دو عضو از تجهیزات شبکه پسیو بسیار ضروری و واجبه. بنابراین چه فردی فعال در حوزه شبکه هستین و چه فردی علاقه‌مند به این حوزه، این مقاله براتون مفیده. ادامه مقاله رو دنبال کنید.

کابل صنعتی چیست؟

شاید در زندگی روزانه و در خرید کابل لن برای منزل و یا برای دفتر کار دغدغه‌ای جز برند انواع کابل شبکه و نوع اونها نداشته باشیم. منظور از نوع رده‌بندی کابلهاست که مثلا با توجه به نیاز شبکه ما دقت کنیم کابل شبکه cat6 خریداری کنیم. اما در مصارف صنعتی مثل راه‌اندازی کارخانه‌ای بزرگ یا سیستم شبکه برق شهری و مواردی از این قبیل چطور؟ آیا خرید کابل شبکه لگراند از فلان کتگوری پاسخ گوی نیاز شبکه‌ای به این بزرگی خواهد بود؟

اینجاست که تفاوت کابل شبکه و کابل صنعتی ظاهر میشه. در مصارف صنعتی که هزینه یک دقیقه اختلال در شبکه و یا قطعی شبکه حتی از هزینه خرید تجهیزات شبکه بیشتره، انتخاب درست و اصولی تمام تجهیزات از کابل شبکه گرفته تا کیستون و سوکت شبکه، اهمیت خیلی خیلی بالایی داره. در چنین مصارفی کابل صنعتی به جای کابل شبکه انتخاب میشه. پس بریم بینیم تفاوت کابل صنعتی و کابل شبکه معمولی چیه؟

مقایسه کابل صنعتی و کابل شبکه

تفاوت کابل صنعتی و کابل شبکه چیست؟

خب به قسمت مهم مقاله یعنی بیان تفاوت کابل صنعتی و کابل شبکه رسیدیم. لازمه که بدون گزافه گویی و خیلی مستقیم اشاره کنیم که فرق اصلی کابل صنعتی و کابل شبکه، روکش‌ها و شیلدهای به کار رفته در کابل صنعتیه. به عبارتی کابل صنعتی به کمک روکش‌های بسیار مقاومی که در ساختار خودش داره، در برابر انواع آسیب فیزیکی از جمله سایش و ضربه در امانه. همین‌طور شیلدهای بافته شده دور سیم‌های کابل صنعتی اونو در برابر پیچش و کشش‌های زیاد مقاوم میکنه.
به دلیل ساختار ویژه به کار رفته در کابل صنعتی میشه گفت، در حالت کلی این کابل تفاوت‌های مقاومتی به این صورت داره:

مقاومت در برابر تابش نور فرابنفش و دمای بالا

همان‌طور که در انواع تست فلوک گفتیم، برای سنجش هر کدام از ویژگی‌های یک کابل تست مشخصی وجود داره. مقاومت کابل صنعتی در برابر اشعه فرابنفش نور خورشید از طریق تست ASTM G154 سنجیده میشه. طبق این تست باید کابل به مدت سه روز در مقابل اشعه خورشید قرار بگیره و تغییری در روکش اون ایجاد نشه. همین‌طور یک کابل صنعتی در مقابل میزان دمای مشخص، به اندازه سه الی چهار برابر مقاومت بیش‌تری از کابل معمولی از خودش نشون میده.

مقاومت در برابر سایش، برش، ضربه و کشیدگی

اهمیت انواع روکش کابل شبکه در این مورد مشخص میشه. تمام این مقاومت‌های کابل صنعتی که به آسیب‌های فیزیکی محتمل محیط مربوط میشه، از طریق تست روکش‌ها و شیلدهای درونی کابل صنعتی سنجیده میشه. فرق کابل صنعتی و کابل معمولی در این مورد بسیار حائز اهمیته که کابل به کار رفته در صنایع به مرور در برابر انواع کشیدگی‌ها و سایش‌ها از بین نره و اختلالی در شبکه ایجاد نکنه.

مقاومت در برابر آب و روغن

مقاومت کابل صنعتی در برابر آب و روغن از طریق قرار دادن آن درون این مواد مشخص میشه. کابل صنعتی باید بتونه به مدت 6 ماه در داخل آب و به مدت 2 ماه در داخل روغنی که تا دمای 120 درجه سانتی گراد داغ شده، دوام بیاره و بدون اختلال کار کنه. کابلی که چنین قابلیتی داشته باشه اصطلاحا استاندارد UL1277 رو داراست. قابلیتی که در کابل شبکه معمولی نمیشه متصور شد.

مقاومت در برابر فشار عمودی

برای تست تفاوت کابل صنعتی و کابل شبکه معمولی از نظر مقاومت عمودی، اونا رو در مقابل فشار عمودی مشخصی قرار میدن. کابل صنعتی معمولا در حدود 1 تن وزن رو بدون خمیدگی تحمل می‌کنه. اما یک کابل معمولی تقریبا در وزن 180 کیلوگرم به صورت کامل له شده و از حالت گرد به حالت تخت درمیاد.

فرق کابل صنعتی و کابل شبکه

آنچه در تفاوت کابل شبکه و کابل صنعتی گفتیم

در این مقاله از بیان تفاوت های کابل صنعتی و کابل شبکه، گفتیم که انتخاب درست کابل صنعتی برای شبکه‌های بزرگ امری حیاتیه که در صورت بروز اختلال در شبکه، ناچار به تحمل هزینه‌های کمرشکن میشن.
به همین خاطر همان‌طور که در شبکه‌های معمولی به دنبال راهنمای خرید کابل شبکه هستیم، در مصارف صنعتی هم باید فرق بین کابل صنعتی و کابل معمولی رو بدونیم و کابل متناسب با صنعت خودمون رو تهیه کنیم. این تفاوت‌ها و وجه تمایزها در بطن مقاله به صورت کامل توضیح داده شد. امیدواریم که مقاله براتون مفید باشه. در ادامه به سوالات پرتکرار کاربران از تفاوت کابل شبکه و صنعتی پاسخ میدیم. اگر همچنان سوالی در این مورد دارین خوشحال میشیم با ما در میان بزارین.

سوالات متداول

کابل شبکه industrial چیست؟

منظور از کابل شبکه اینداستریال همان کابل شبکه صنعتی هست که در صنایع مختلفی مثل کارخانجات و شبکه‌های برق شهری و غیره مورد استفاده قرار میگیره

تفاوت اصلی کابل صنعتی با کابل شبکه چیه؟

تفاوت بارز بین این دو، ساختار منحصر به فرد و مقاومت بالای کابل صنعتی نسبت به کابل شبکه هست.

آیا میشه در صنایع بزرگ از کابل شبکه معمولی استفاده کرد؟

هزینه اختلال در شبکه‌های صنایع، به قدری بالاست که هیچ صنعتی در انتخاب کابل برای شبکه ریسک نمی‌کنه و حتما از کابل صنعتی به جای کابل معمولی استفاده میکنه.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا