نکات مهم در چیدمان تجهیزات پسیو شبکه

نحوه چیدمان تجهیزات پسیو و اکتیو در راه‌اندازی و تعیین توپولوژی شبکه، یکی از تصمیمات و اقدامات حساس به شمار میره. چراکه در عملکرد بی نقص و با کیفیت شبکه، علاوه بر انتخاب اصولی هر کدوم از تجهیزات شبکه، نصب و چیدمان حرفه‌ای اونها هم تاثیرگذاره. در این مقاله قصد داریم نکات مهم در چیدمان تجهیزات پسیو در شبکه رو توضیح بدیم و بگیم طراحی چیدمان این تجهیزات قبل از خرید، به چه نحوی باید انجام بشه. با ما همراه باشید.

منظور از چیدمان تجهیزات پسیو چیست؟

حتما می‌دونید که تجهیزات پسیو شبکه چیست و در شبکه چه عملکردی داره؟ به صورت خلاصه میشه گفت تجهیزات پسیو بدون نیاز به جریان برق، در تشکیل زیرساخت شبکه و یا بازتولید و توزیع سیگنال‌ها ایفای نقش می‌کنن. مهم‌ترین تجهیزات پسیو شبکه شامل کابل شبکه، پچ کورد، رک شبکه، داکت و ترانکینگ، پچ پنل، سوکت و کیستون و ابزار آلات شبکه هستن که هر کدوم به نوبه خودشون حائز اهمیت هستن.

توجه کنید که تجهیزات پسیو برای شبکه‌های کوچک با تجهیزات پسیو برای شبکه‌های بزرگ متفاوته و در خرید این تجهیزات حتما باید به اندازه و نیاز شبکه دقت کنید. اما در مورد نحوه استفاده و چیدمان تجهیزات پسیو شبکه چطور؟ در این مورد باید چه نکاتی رو مدنظر قرار داد؟ در ادامه به مواردی از این نکات اشاره می‌کنیم:

چیدمان کابل و پچ کورد شبکه

منظور از چیدمان کابل و پچ کورد شبکه، عمدتا به تعیین نقشه شبکه مربوط میشه به نحوی که مسیرهای کابل شبکه رو در کوتاه‌ترین و بهینه‌ترین حالت ممکن انتخاب کنیم. علاوه بر اون چیدمان کابل شبکه بر اساس نوع کابل هم نکته مهمیه. به عنوان مثال اگر کابل شبکه از نوع کابل utp خریدرای کردیم، باید مسیر کابل کشی رو از قسمت‌های بدون نویز شبکه انجام بدیم چون این کابل توان خنثی کردن اختلالات الکترومغناطیسی رو نداره.

چیدمان کابل و پچ کورد شبکه

چیدمان داکت و ترانکینگ

داکت و ترانکینگ دو عضو از تجهیزات پسیو شبکه هستن که علاوه بر نظم دادن به چیدمان کابل‌های شبکه، خودشون موجب محافظت و افزایش امنیت شبکه هم میشن. نکته مهم در چیدمان داکت و ترانکینگ اینه که دقت کنید اولا نوع داکت رو متناسب با محل نصب انتخاب کنید یعنی مثلا برای نصب داکت روی سطح زمین حتما از داکت کف خواب استفاده کنید. دوما اندازه داکت رو طوری انتخاب کنید که کابل‌ها در داخلش فشرده نشن. ضمن اینکه چیدمان و نصب داکت و ترانکینگ شبکه رو حتما با ابزارهای مخصوص این کار انجام بدین.

چیدمان رک شبکه

چیدمان تجهیزات پسیو اگر در مورد رک شبکه باشه، اهمیتی دو چندان پیدا می‌کنه. چون رک یکی از تجهیزات زیرساختی محسوب میشه که اگه در آینده به مشکل بخوره، عملکرد کل تجهیزات شبکه رو تحت تاثیر قرار میده. در چیدمان رک شبکه اول باید ببینید که برای شبکه شما رک ایستاده مناسب‌تره یا رک دیواری. اصلی‌ترین تفاوت رک ایستاده و رک دیواری در اینه که رک ایستاده برای شبکه‌های بزرگتر و برای جا دادن تعداد تجهیزات بیشتری مورداستفاده قرار می‌گیره که عموما باید در اتاقی مجزا به اسم اتاق سرور تعبیه بشه. اما رک دیواری برای شبکه‌های کوچک‌تر و به صورت نصب رو دیوار به کار میره.

در چیدمان رک شبکه، دو نکته مهمه. یکی محل تعبیه خود رک در محیط شبکه و یکی هم نحوه آرایش رک شبکه. در مورد نکته اول دقت کنید که رک رو در محیطی قرار بدین که اولا تهویه مناسبی داشته باشه و دوما در معرض آسیب‌های فیزیکی نباشه. در مورد نکته دوم هم به چیدمان تجهیزات در داخل رک مربوط میشه که تجهیزات سنگین‌تر باید در قسمت‌های زیرین رک قرار بگیره.

چیدمان رک شبکه

معیارهای چیدمان تجهیزات پسیو در شبکه

با نحوه چیدمان چند مورد از مهم‌ترین تجهیزات پسیو در شبکه آشنا شدیم. به طور کلی میشه گفت چیدمان تجهیزات پسیو شبکه از هر نوعی که باشه، باید چند هدف رو دنبال کنه. اینکه چیدمان این تجهیزات امنیت شبکه رو هم برای تجهیزات و محیط و هم برای افراد حاضر در محیط شبکه به خطر نندازه، قابلیت استفاده از حداکثر توان تجهیزات شبکه رو داشته باشه به نحوی که امکان گسترش شبکه در زمان‌های آینده هم فراهم باشه و به طور کلی شبکه‌ای کارآمد تشکیل بده. پس به صورت خلاصه مهم‌ترین معیارهای چیدمان تجهیزات پسیو شبکه به این صورت هست:

  • امنیت
  • بهینه بودن
  • امکان توسعه شبکه
  • کارآمد بودن
معیارهای چیدمان تجهیزات پسیو در شبکه

آنچه در چیدمان تجهیزات پسیو گفتیم

نکات لازم در چیدمان تجهیزات پسیو شبکه رو به صورت کامل توضیح دادیم. توجه کنید که این نکات در چیدمان تجهیزات پسیو برای شبکه‌های بزرگ اهمیتی دو چندان پیدا می‌کنه. چون در شبکه‌های بزرگ عیب‌یابی سریع، گسترش و عملکرد بدون اختلال شبکه از هزینه‌های مازاد و گزاف جلوگیری می‌کنه. بنابراین قبل از اقدام به خرید تجهیزات پسیو شبکه، ابتدا در مورد چیدمان و محل قرارگیری هر کدوم تصمیم‌گیری کرده و بر اساس اون بهترین تجهیزات رو برای شبکه انتخاب کنین. امیدواریم که نکات گفته شده براتون مفید باشه.

سوالات متداول

چیدمان تجهیزات پسیو شبکه چه معیارهایی داره؟

در چیدمان تجهیزات پسیو شبکه توجه کنید که امنیت، کارآمدی و امکان توسعه شبکه حفظ بشه.

چیدمان تجهیزات پسیو شبکه شامل کدام تجهیزات میشه؟

تعیین نحوه چیدمان در رک شبکه از تجهیزات پسیو اهمیت بیشتری داره.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا