نکات مهم در افزایش عمر مفید کابل شبکه

اجرای نکات مهم در نگهداری و افزایش عمر مفید کابل شبکه، از ضروریات هر شبکه‌ای هست. کابل به عنوان اصلی‌ترین تجهیزات پسیو شبکه، قلب تپنده شبکه هست که در عملکرد کلی شبکه نقش پررنگی ایفا می‌کنه. به همین دلیل، خرید کابل شبکه از بهترین کیفیت موجود در بازار هم باشه، باز نیاز به نصب و نگهداری اصولی داره تا بتونه بهترین کارایی خودش رو به مدت طولانی ارائه بده. در این مقاله قصد داریم اختصاصا در مورد این نکات مهم در نگهداری و افزایش عمر کابل توضیح بدیم. با ما همراه باشید.

کابل‌های معتبر مثل کابل شبکه لگراند در زمان تولید و تست اولیه جهت ارائه به بازار، انواع آزمایش‌های پیرسازی مثل TIA-FOTB-3رو پشت سر می‌زارن تا رفتار مواد به کار رفته در تولید بخش‌های مختلف اونها در طی سالیان طولانی مشخص و اقدامات لازم انجام بشه به نحوی که کابل بتونه در طول عمر تعیین شده (30 الی 40 سال) عملکرد بی نقص لازم رو داشته باشه.

اما ما به عنوان خریدار و مصرف کننده کابل شبکه، در این راستا چه نکاتی رو باید رعایت کنیم؟

انتخاب اصولی، کابل را متناسب با نیاز شبکه انتخاب کنید

روش‌های افزایش عمر مفید کابل شبکه، از زمان انتخاب و خرید اون آغاز میشه. در انتخاب کابل شبکه باید به چند نکته توجه کنید:

  • برند کابل شبکه: توصیه میشه انتخابتون از بهترین برندهای کابل شبکه باشه. این برندها مثل کابل شبکه نگزنس و لگراند و بلدن در تولید انواع محصولات کابل، استانداردهای جهانی رو رعایت کرده و از متریال با کیفیت استفاده می‌کنن که این مساله خودش یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در طول عمر کابل شبکه هست. کابل‌های بی‌کیفیت معمولا زودتر فرسوده شده و از بین میرن.
  • مدل کابل شبکه: حتما می‌دونید که انواع کابل شبکه در بازار با کتگوری‌ها، روکش‌ها و جنس‌های مختلف وجود داره که هرکدوم برای نیاز شبکه‌ای به خصوص کاربرد دارن. به عنوان مثال برای کابل کشی در محیط بیرون حتما باید از کابل شبکه outdoor استفاده بشه. از طرفی نیاز شبکه به انتقال حجم مشخصی از دیتا در انتخاب کتگوری کابل هم بسیار مهمه. به عنوان مثال کابل شبکه cat6 اگه برای دیتاسنتری بزرگ با دیتای زیاد استفاده بشه موجب تولید گرما و داغ شدن کابل و کاهش عمر مفید میشه.
انتخاب اصولی کابل شبکه برای افزایش عمر کابل

حمل کابل، از بروز هرگونه آسیب به روکش کابل جلوگیری کنید

شاید براتون عجیب باشه ولی حتی حمل اصولی کابل از زمان خرید تا محل کابل کشی هم از نکات نگهداری اصولی از کابل شبکه هست. برخی از کابل‌های متراژ بالا که بسته‌بندی‌های محافظتی ندارن ممکنه در زمان حمل با برخورد به سطوح تیز و مخرب از ناحیه روکش آسیب دیده و مستعد قطع اتصال بشن. بنابراین در حمل کابل شبکه، احتباط کنید.

نصب حرفه‌ای، کابل نباید تحت کشیدگی و خمیدگی و فشار باشد

از دیگر مراحل مهم و اصلی در افزایش طول عمر کابل شبکه، مرحله نصب اون هست. در نصب کابل شبکه چه در زمان سوکت زدن کابل شبکه و چه در زمان کابل‌کشی مسیر مدنظر، باید چند نکته رو مدنظر داشته باشین:

  • برای نصب سوکت شبکه، از ابزارآلات مخصوص این کار مثل آچار سوکت زن استفاده کنید. در صورتی که انتقال جریان از سوکت به درستی انجام نشه باعث داغ شدن و بروز آسیب هم به کابل و هم به سایر تجهیزات میشه.
  • در صورتی که قراره در مسیر کابل کشی از داکت و ترانکینگ استفاده کنید، حتما سایز مناسب رو انتخاب کنید. یکی از وظائف داکت شبکه و ترانکینگ محافظت از کابل‌هاست اما در صورتی که تعداد کابل‌های زیادی داخل یه داکت کوچیک قرار بگیرن باعث وارد شدن فشار به کابل‌ها میشه که همین مساله می‌تونه به کابل‌ها آسیب بزنه.
  • از انتخاب مسیرهایی که کابل باید در اون بیش از حد خمیده بشه اجتناب کنید. کشیدگی و خمیدگی در حدی که باعث بشه کابل از حالت نرمال و آزاد خودش خارج بشه، باعث آسیب و کاهش عمر کابل میشه.
  • برای مدیریت و چیدمان اصولی کابل‌ها در شبکه از تجهیزاتی مثل رک شبکه و کنترل کننده کابل و پچ پنل‌ها استفاده کنید. تمام این تجهیزات در جهت افزایش بهره‌وری و عملکرد بهتر کابل‌ها طراحی شدن.
نصب اصولی کابل برای افزایش طول عمر

تعمیرات را به موقع انجام دهید

بعد از انتخاب و نصب اصولی کابل شبکه، مرحله نگهداری و مراقبت از کابل در زمان عملکرد اون آغاز میشه. متخصص شبکه باید در فواصل زمانی مشخص نسبت به تست کابل شبکه و بررسی مسیر کابل‌ها اقدام کنه. هرگونه خراش، زدگی، آثار جرقه، سیاهی و آسیب در روکش کابل می‌تونه باعث اختلال در عملکرد و چه بسا قطعی کل شبکه بشه. بنابراین الزامیه که این ایرادات در طول مسیر کابل‌ها بر طرف بشن. گفتن این نکته هم خالی از لطف نیست که طبق تجربه در صورتی که آسیب کابل‌ها بیش از حد باشه، تعویض کابل بهتر از تعمیره.

تعمیرات به موقع کابل ها

سوابق کابل رو یادداشت کنید

و در نهایت در جهت افزایش طول عمر کابل شبکه، توصیه میشه تمام سوابق کابل رو در یک فایل ثبت کنید. فاکتورهایی مثل زمان خرید و نصب، نتایج و مقادیر تست‌ها در هربار تست کابل، تاریخ، نوع تعمیرات انجام شده برای کابل، محل دقیق آسیب دیدگی و مواردی از این قبیل همگی در نگهداری و مدیریت اصولی کابل بهتون کمک می‌کنن.

خلاصه

پس گفتیم علاوه بر راهنمای خرید کابل شبکه، اقداماتی در سایر مراحل استفاده از کابل هم وجود دارن که در افزایش طول عمر کابل شبکه تاثیرگذارن. در صورتی که تمام نکات گفته شده رو رعایت کنید می‌تونید از کابل خریداری شده به مدتی طولانی و با بهترین عملکرد استفاده کنید بدون اینکه به مرور شاهد افت کیفیت انتقال دیتا در شبکه باشید. امیدواریم مطالب گفته شده براتون مفید باشه. اگر همچنان سوالی در مورد نگهداری از کابل شبکه و افزایش عمر مفید کابل لن دارین، در قسمت نظرات مطرح کنید.

افزایش طول عمر کابل شبکه

سوالات متداول

عمر مفید کابل شبکه چقدر است؟

اگر کابلی با استاندادهای جهانی تهیه کرده و مطابق با دستورالعمل‌های تایید شده کابل رو نصب و مصرف کنید، انتظار میره که به مدت 30 تا 40 سال عمر مفید داشته باشه.

چطور میشه عمر مفید کابل شبکه رو افزایش داد؟

نکات مهم در افزایش طول عمر کابل شبکه از زمان خرید کابل آغاز شده و در تمام مراحل حمل، نصب، تعمیرات و بررسی در زمان‌های مشخص ادامه داره.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا