معرفی و بررسی بهترین تجهیزات پسیو برای شبکه‌های کوچک

تجهیزات پسیو برای شبکه‌های کوچک به همان اندازه‌ای مهم و حائز اهمیتن که در شبکه‌های بزرگ هستن. در معرفی تجهیزات پسیو شبکه به طور کامل گفتیم که این تجهیزات شامل چه مواردی میشن و کاربرد هر کدوم در شبکه چی هست. اما تو این مقاله، قصد داریم به طور اختصاصی در مورد تجهیزات پسیو شبکه‌های کوچک صحبت کنیم و توضیح بدیم که اگر شما یک شبکه کوچک دارین، چطور باید تجهیزات پسیو این شبکه رو انتخاب کنین و اصولا کدام نوع از این تجهیزات برای شبکه شما مناسب‌تر هستن. با معرفی تجهیزات پسیو شبکه کوچک، همراه ما باشید.

معرفی تجهیزات پسیو شبکه

در راه‌اندازی و یا گسترش هر شبکه‌ای نیاز به خرید تجهیزات شبکه داریم که این تجهیزات در دنیای شبکه به دو دسته تجهیزات پسیو شبکه و تجهیزات اکتیو شبکه تقسیم میشن. چون موضوع اصلی این مقاله تجهیزات پسیو شبکه هست، اجازه بدین تعریف مختصری از این دسته داشته باشیم. تجهیزات پسیو، تجهیزاتی هستن که بدون نیاز به جریان برق عملکرد خودشون رو ایفا می‌کنن. این تجهیزات بیشتر در تکامل با تجهیزات اکتیو و برای انتقال داده بین آنها کاربرد دارن. از جمله اصلی‌ترین و پرکاربردترین تجهیزات پسیو شبکه‌های کوچک و بزرگ، انواع کابل شبکه و پچ کورد، رک شبکه، داکت و ترانکینگ، سوکت و کیستون، پچ پنل و ابزارآلات شبکه هستن که در ادامه در مورد هر کدام از این تجهیزات بیشتر توضیح می‌دیم.

بهترین تجهیزات پسیو شبکه برای شبکه‌های کوچک

هر کدام از تجهیزات پسیو شبکه، انواع مختلفی دارن که برای برطرف کردن نیازهای شبکه‌های مختلف طراحی و عرضه میشن. در همین جهت هر شبکه‌ای باید متناسب با نیاز و شرایط محیط خودش، بهترین گزینه مناسب رو انتخاب و استفاده کنه. منظور از شرایط شبکه‌های مختلف، اندازه شبکه و تعداد تجهیزات به کار رفته در اون، میزان انتقال دیتا و فاصله تجهیزات از همدیگه هست. حال ببینیم که در راهنمای خرید تجهیزات پسیو شبکه، بهترین تجهیزات پسیو برای شبکه‌های کوچک کدوم تجهیزات هستن.

کابل شبکه و پچ کورد برای شبکه‌های کوچک

اولین، مهم‌ترین و اصلی‌ترین عضو از تجهیزات پسیو شبکه کوچک که باید بهش بپردازیم، کابل شبکه هست. در پاسخ به سوال کابل لن چیست باید بگیم که از کابل شبکه به عنوان شاهراه اصلی شبکه یاد میشه چراکه بدون اون عملکرد شبکه مختل میشه. انواع کابل لن رو میشه بر اساس سرعت و پهنای باند انتقال داده(کتگوری)، جنس مغزی و نوع روکش دسته‌بندی کرد.

منظور از کتگوری یا استاندارد کابل شبکه، همان سرعت و پهنای باند انتقال داده هست که با واحد cat و با عددی مشخص بیان میشه. انواع کابل لن cat5، cate، cat6، cat6a، cat7 و cat8 تاکنون در بازار شبکه عرضه شدن که به ترتیب نشانگر پیشرفت و بهبود سرعت انتقال داده هستن.

کابل و پچ کورد برای شبکه کوچک

در شبکه‌های کوچک مثل دفاتر کاری کوچک، منازل مسکونی، شبکه دوربین‌های مداربسته و موارد مشابه که میزان انتقال دیتا خیلی عظیم نیست، انتخاب کابل لن cat6 بهترین گزینه هست اما اگر شبکه کوچکتری دارین، می‌توین از کابل شبکه cat5e هم استفاده کنین اما برای برخورداری از زیرساخت لازم جهت توسعه شبکه در آینده بهتره همان کتگوری 6 از کابل شبکه یا پچ کورد cat6 رو انتخاب کنین.

در مورد سایر ویژگی‌های کابل شبکه پس روکش و جنس مغزی برای انتخاب کابل شبکه برای شبکه کوچک، باید محیط شبکه بررسی بشه. به عنوان مثال در صورتی که محیط شبکه شما نویز فراوانی داره و مسیر عبور کابل‌های شبکه از فاصله بسیار نزدیک بهم تعیین شده، باید از کابل شبکه sftp که در داخل خودش شیلد و فویل داره و مانع تداخل الکترومغناطیسی میشه، به جای کابل شبکه utp استفاده بشه.

توجه کنید که کاربرد پچ کورد هم دقیقا مشابه با کابل شبکه بوده و تفاوت پچ کورد و کابل شبکه به جزئیاتی مثل سوکت شبکه و متراژ کابل مربوط میشه که انتخاب بین این دو بعد باز هم به نیاز شبکه داره. توجه کنین که در یک شبکه اغلب هم پچ کورد شبکه و هم کابل شبکه موردنیازه.

بنابراین طبق این اطلاعات، شما باید ویژگی‌های کابل شبکه متناسب با شبکه کوچک خودتون رو استخراج کرده و از انواع برندهای با کیفیت مثل کابل شبکه لگراند، مدل متناسب با اون رو خریداری کنید. برای راحتی کار، در ادامه دو مورد از متناسب‌ترین کابل‌های شبکه برای شبکه‌های کوچک رو معرفی می‌کنیم:

رک شبکه برای شبکه‌های کوچک

نصب رک شبکه از اقدامات اولیه برای راه‌اندازی هر شبکه‌ایه. رک شبکه محفظه‌ای فلزی و مستطیل شکله که برای جا دادن تجهیزات شبکه مورد استفاده قرار می‌گیره. با استفاده از رک، تمام تجهیزات در یک جا جمع شده و به راحتی قابل مدیریت و نگهداری هستن. انواع رک شبکه به صورت رک دیواری، رک ایستاده، مینی رک، رک لابراتور و کیس رکمونت دسته‌بندی میشن که هرکدام متناسب برای شبکه‌ای مشخص بوده و اندازه مشخصی داره. واحد اندازه‌گیری ابعاد رک، یونیت هست که با حرف U نشون داده میشه. انواع رک شبکه 8یونیت تا 96 یونیت به ترتیب کوچکترین و بزرگترین رک‌های بازار هستن.

برای انتخاب تجهیزات پسیو شبکه های کوچک، از نوع رک باید بگیم که خرید رک دیواری، انتخاب مناسبی هست. همان‌طور که از اسمش مشخصه، این نوع رک روی دیوار نصب شده و برای جا دادن تعداد تجهیزات کمتری مورد استفاده قرار می‌گیره که میشه دقیقا پاسخ‌گوی نیازهای یک شبکه کوچک هست البته در صورتی که نحوه آرایش رک شبکه، به درستی و صحیح انجام بشه. در ادامه برای راحتی انتخاب شما، دو مورد از نمونه‌های رک برای دفاتر و شبکه‌های کوچک رو معرفی می‌کنیم:

رک برای شبکه کوچک

داکت و ترانکینگ برای شبکه‌های کوچک

داکت شبکه و ترانکینگ هم در انتخاب تجهیزات پسیو شبکه‌های کوچک، مهم و قابل توجه هستن. این دو، معمولا به جای هم استفاده میشن و گاهی افراد تصور می‌کنن که این دو در واقع یک ابزار هستن در صورتی که تفاوت داکت و ترانکینگ به موارد متعددی مربوط میشه که ماژولار بودن و قابلیت نصب متعلقات ترانکینگ یکی از اصلی‌ترین این تفاوت‌هاست. داکت و ترانکینگ هر دو محفظه‌های مستطیل شکل و اغلب پلاستیکی هستن که از اونها برای کابل‌کشی و جا دادن انواع کابل شبکه در مسیر شبکه استفاده میشه.

در شبکه‌های کوچک که تعداد کابل‌های عبوری در مسیر کابل‌کشی محدود و کمتر هست، خرید داکت ساده به جای ترانکینگ انتخاب مناسب‌تریه. البته در مواردی مثل دفاتر کوچک، به احتمال زیاد علاوه بر داکت، ترانکینگ هم مورد نیاز هست و باید هر دو در مسیر شبکه به کار برن. انتخاب بهترین برندهای داکت و ترانکینگ هم کار پیچیده‌ای نیست چون تعداد محدودی برند، مثل داکت دانوب یا ترانکینگ سوپیتا محبوبیت و کیفیت قابل توجهی به نسبت قیمت مقزون به صرفه خودشون دارن. در ادامه دو مورد از این تجهیزات پسیو برای شبکه‌های کوچک رو معرفی می‌کنیم:

داکت و ترانکینگ برای شبکه کوچک

سوکت و کیستون برای شبکه‌های کوچک

از دیگر تجهیزات پسیو برای شبکه‌های کوچک، سوکت شبکه و کیستون هستن که هرچند در ظاهر خیلی کوچک به نظر میان، اما نقش بسیار حساس و حیاتی در شبکه ایفا می‌کنن. در حدی که در صورت بروز اختلال و قطعی در شبکه، متخصص شبکه در درجه اول اتصال این تجهیزات رو بررسی می‌کنه. البته توجه کنید که علاوه بر انتخاب نوع مناسب از این دو عضو، نحوه سوکت زدن کابل شبکه و نحوه کیستون زدن هم در عملکرد اونها بسیار تاثیرگذاره.

خرید کیستون شبکه و سوکت شبکه هم مثل کابل شبکه، می‌تونه از رده‌های مختلف CAT5 تا CAT7 انجام بشه. اما مهمه که سازگاری تجهیزات مختلف حفظ بشه و مثلا در صورت استفاده از کابل لن CAT6 باید سوکت و کیستون رو هم از رده CAT6 انتخاب و نصب کرد. برای راحتی انتخاب شما، دو نمونه از این محصولات رو معرفی می‌کنیم.

سوکت و کیستون برای شبکه کوچک

نمونه سوکت و کیستون برای شبکه‌های کوچک:

پچ پنل برای شبکه‌های کوچک

خب آخرین مورد از معرفی تجهیزات شبکه پسیو برای شبکه کوچک، به پچ پنل اختصاص داره که اصولا در تمام شبکه‌ها حداقل یک عدد پچ پنل شبکه مورد استفاده قرار می‌گیره. پچ پنل در واقع قطعه‌ای فلزی و مستطیل شکله که تعدادی پورت روی خودش داره. کابل‌های شبکه به جای اتصال مستقیم به تجهیزات شبکه، ابتدا به پچ پنل نصب شده و بعد با نظم گرفتن و مدیریت بهتر به سمت تجهیزات هدایت میشن. تعداد پورت‌های روی پچ پنل متفاوته و پچ پنل 12 پورت تا پچ پنل 96 پورت برای پاسخ‌گویی به نیازهای شبکه‌های مختلف در بازار وجود دارن و هر شبکه بر اساس اندازه شبکه و تعداد کابل شبکه، پچ پنل متناسب رو انتخاب و خریداری می‌کنه.

نکته مهمی که در خرید پچ پنل شبکه وجود داره، مربوط به نوع و در واقع کتگوری اون هست. همان‌طور که در توضیح انواع استاندارد کابل شبکه گفتیم پچ پنل هم استانداردهای مختلفی داره. به عنوان مثال اگر کابل‌های مورد استفاده در شبکه شما از نوع CAT6 هستن باید از پچ پنل CAT6 هم استفاده کنین تا سازگاری بین تجهیزات برقرار بشه.

پچ پنل برای شبکه کوچک

آنچه در معرفی تجهیزات پسیو شبکه‌های کوچک گفتیم

برای راهنمای خرید تجهیزات شبکه، در این مقاله اختصاصا به تجهیزات شبکه پسیو برای شبکه کوچک پرداختیم. گفتیم کابل شبکه و پچ کورد، رک، داکت و ترانکینگ، پچ پنل، سوکت و کیستون و ابزار آلات شبکه از اصلی‌ترین تجهیزات پسیو شبکه هستن و توضیح دادیم که هر کدام از این تجهیزات پسیو رو در شبکه‌های کوچک باید از کدام نوع انتخاب کرد. در ادامه به پرتکرارترین سوالات شما در مورد بهترین تجهیزات پسیو شبکه های کوچک پاسخ می‌دیم. امیدواریم که مطالب این مقاله براتون مفید باشه و بتونین در انتخاب تجهیزات پسیو به بهترین نحو ممکن عمل کنین. اگر همچنان سوالی در این مورد دارین، خوشحال میشیم که در قسمت نظرات مطرح کنین تا پاسخ بدیم.

برای مشاهده و مقایسه قیمت لیست کاملی از تجهیزات شبکه پسیو برای شبکه‌های کوچک، وارد فروشگاه تجهیزات شبکه ونتولینک بشین.

سوالات متداول

بهترین تجهیزات پسیو برای شبکه‌های کوچک کدام تجهیزات هستن؟

هر کدام از تجهیزات پسیو شبکه انواع مختلفی دارن که برای برطرف کردن نیاز شبکه‌های مختلف طراحی شدن. در شبکه‌های کوچک هم باید انتخاب هر کدام از این تجهیزات به صورت مجزا بررسی بشه.

برای شبکه‌های کوچک، چه نوع کابل شبکه‌ای انتخاب کنیم؟

در شبکه‌های کوچک که حجم انتقال دیتا خیلی عظیم نیست کابل شبکه cat5e و یا کابل شبکه cat6 بهترین گزینه‌ها هستن

برای شبکه‌های کوچک حتما باید رک بخریم؟

استفاده از رک شبکه، مزایای قابل توجهی از جمله محافظت و مدیریت بهتر به شبکه اضافه می‌کنه و استفاده از اون توصیه میشه اما استفاده از رک شبکه کوچک در حدی الزامی نیست که شبکه بدون اون مختل بشه.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا