متعلقات ترانکینگ چیست + بررسی انواع متعلقات ترانکینگ

متعلقات ترانکینگ چیست؟ در معرفی انواع متعلقات ترانکینگ، لازمه که در ابتدا با خود ترانکینگ آشنا باشیم. ترانکینگ، یک محفظه‌ پلاستیکیه که بیشتر در مراکز اداری و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیره و در کابل‌کشی‌های روکار استفاده میشه. ترانکینگ از کابل‌ها و سیم‌ها در برابر آسیب‌های احتمالی و فیزیکی محافظت می‌کنه. در اینجا ما انواع متعلقات ترانکینگ رو معرفی می‌کنیم و شما رو با کاربردهای اون‌ها آشنا می‌کنیم.

متعلقات ترانکینگ چیست؟

هر ترانکینگ یکسری اجزا و متعلقات داره که هم به نصب ترانکینگ به نحو اصولی کمک می‌کنه و هم زیبایی محیط رو افزایش میده. در این مطلب ما می‌خوایم انواع متعلقات ترانکینگ و کاربرد هر کدوم از اون‌ها رو بررسی کنیم. همون‌طور که میدونید این قطعات انواع مختلفی دارن، برای نصب ترانکینگ باید بدونیم که هر کدوم چه کاربردی دارن و کجا به کدومی یکی نیاز داریم.

کاربرد انواع متعلقات ترانکینگ

هرکدوم از متعلقات ترانکینگ به‌ منظور خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرن. عدم استفاده از این متعلقات در کار و وظیفه‌ ترانک که محافظت از کابل‌هاست خلل ایجاد می‌کنه. حالتی رو در نظر بگیرید که بدنه و درب ترانک نصب شده و کابل‌ها در داخل اون قرار گرفتن، اما به‌دلیل نداشتن کادر ماژول نمی‌تونیم انواع کلید و پریز رو روی ترانک نصب کنیم.

در ادامه با بعضی از انواع متعلقات ترانکینگ آشنا می‌شویم.

سه راهی ترانکینگ چیست؟

گاهی در مسیر حرکت ترانکینگ‌ها نیاز داریم تا برای رسیدن کابل‌ها به مقصد تغییر مسیری ایجاد کنیم. با استفاده از سه راهی ترانکینگ می‌تونیم محل تلاقی سه ترانک رو پوشش بدیم و جلوه‌ زیبایی به ترانک و محیط بدیم. انواع سه‌راهی ترانکینگ در سایزهایی هماهنگ با ترانکینگ‌ها و از جنس PVC ساخته میشن که مقاومت بالایی در برابر آتش‌سوزی و خوردگی دارن.

متعلقات ترانکینگ
انواع سه راهی ترانکینگ

انواع زوایای ترانکینگ

زاویه‌های ترانکینگ به سه نوع زاویه تخت، داخلی و خارجی تقسیم‌ میشن. هرکدوم از این قطعات در محل‌های مختلفی به کار میرن.

زاویه داخلی ترانکینگ چیست؟

از زاویه داخلی ترانکینگ برای پوشش دادن محل اتصال دو ترانکینگ استفاده میشه که در تورفتگی دیوار با زاویه 90 درجه قرار دارن. این قطعات در سایز و اندازه­ های مختلف و هماهنگ با ترانک‌ها ساخته و روانه‌ بازار میشن.

زاویه داخلی ترانکینگ چیست
زاویه داخلی ترانکینگ
زاویه داخلی ترانکینگ لگراند قابلیت تغییر زاویه کمتر یا بیشتر از 90 درجه رو داره.

زاویه خارجی ترانکینگ چیست؟

برای پوشش دادن دو ترانکینگ در گوشه 90 درجه بیرونی دیوار مورد استفاده قرار می‌گیره. این قطعه مانند زاویه‌ داخلی ترانکینگ لگراند قابلیت تغییر زاویه کمتر و بیشتر از 90 درجه رو داره.

زاویه خارجی ترانکینگ چیست
زاویه خارجی ترانکینگ

زوایه تخت ترانکینگ چیست؟

برای پوشوندن محل اتصال دو ترانکینگ که در یک سطح هستن و تغییر مسیر دادن از زاویه تخت ترانکینگ استفاده میشه.  حالت این دو ترانکینگ اینجوریه که نسبت به هم زاویه 90 درجه درست می‌کنن. استفاده از این قطعه باعث میشه که محل اتصال زیباتر دیده بشه و همچنین گرد و غبار یا حیوانات جونده وارد ترانک نشن.

در کل، زاویه تخت جهت اتصال ترانکینگ به‌صورت قائم در یک سطح صاف به‌کار میره.

زاویه تخت ترانکینگ چیست ؟
زاویه تخت ترانکینگ

کاربرد پارتیشن ترانکینگ

داخل ترانکینگ‌ها، تعدادی سیم و کابل قرار داره که هرکدوم به مقصدهای مختلفی متصل میشن. از کابل‌های تلفن گرفته تا کابل‌های برق فشار قوی و فشار ضعیف. اینکه پارتیشن ترانکینگ چیست و چه کاری انجام میده رو الان می‌تونیم به‌راحتی توضیح بدیم. برای جلوگیری از اثرگذاری نویز و تداخل‌های کابل‎‌های مختلف داخل ترانک از صفحاتی از جنس PVC در بدنه‌ ترانکینگ استفاده میشه که بهشون پارتیشن میگن. داخل هر بدنه‌ ترانک جایگاه‌های نصب این قطعه وجود داره. به‌عنوان مثال، داخل ترانکینگ دانوب با سایز 101*50 سه عدد پارتیشن قرار می‌گیره.

پارتیشن ترانکینگ چیست ؟
پارتیشن ترانکینگ

یکی دیگه از مزیت‌های استفاده از پارتیشن ترانکینگ اینه که مسیر عبور سیم برق، کابل شبکه و سایر تجهیزات شبکه رو از هم جدا می‌کنه. این کار هم باعث منظم شدن کابل‌ها میشه و هم پیدا کردن مشکل و خرابی رو در سیستم راحت‌تر می‌کنه.

کادر ماژول چیست؟

کادر ماژول‌ها قطعاتی هستن که به بدنه‌ ترانک متصل میشن تا پریزها و کلید برق درون اون‌ها قرار بگیرن. انواع کادر ماژول‌ در اندازه‌های 2، 4، 6 و 8 ماژول تولید و عرضه میشه. پریزهای برق، شبکه و تلفن به‌صورت باریک (تک ماژول) با سایز استاندارد 22.5*45 میلی‌متر و پریزهای پهن با سایز استاندارد 45*45 میلی‌متر که به اون‌ها 2 ماژول هم گفته میشه داخل کادر ماژول‌ها قرار می‌گیرن.

انواع کادر ماژول ترانکینگ
کادر ماژول ترانکینگ

مسدود کننده ترانک چه کاربردی دارد؟

بست انتهایی یا مسدود کننده وظیفه‌ مسدود کردن انتهای ترانک رو برعهده داره. این محصول، علاوه بر اینکه از کابل شبکه داخل ترانک محافظت می‌کنه، روی زیبایی ظاهری ترانکینگ هم تاثیرگذاره. همچنین جلوی بروز حادثه‌های احتمالی رو هم می‌گیره. انواع بست انتهایی ترانکینگ با توجه به سایز و رنگ اون‌ها ساخته و عرضه میشن.

اینکه به مسدودکننده ترانک، بست انتهایی گفته میشه در بین برندهای ایرانی مانند ترانکینگ سوپیتا و غیره بیشتر رایجه.

مسدودکننده یا بست انتهایی چیست؟
مسدودکننده‌ی ترانکینگ

درب ترانکینگ چیست؟

روی هر شاخه‌ ترانک یک درب قرار می گیره که میتونه از نوع نرم یا سخت باشه. درب‌های نرم انعطاف‌پذیری بالایی دارن و به‌راحتی از بدنه‌ ترانک جدا میشن، همچنین در گوشه‌ها و زوایا جلوه‌ زیباتری به ترانکینگ میدن. جدا کردن و نصب درب نرم نسبت به درب‌های سخت خیلی آسون‌تره. این درب‌ها حتی در صورت جدا شدن‌های مکرر هم فرم خودشون رو حفظ می‌کنن. احتمال شکستن و آسیب دیدن برای درب‌های نرم خیلی پایین‌تره.

درب نرم و سخت ترانکینگ
درب ترانکینگ
توجه کنید که ترانکینگ‌ها در سایزهای مختلفی تولید میشن، پس متعلقات هر سایز با سایز دیگه متفاوته. موقع خرید حواستون به این نکته باشه. اما خب توی بعضی برندها بعضی از متعلقات برای همه‌ سایزها یکسانه. مثلا در برند لگراند قطعه‌ اتصال بدنه برای تمام 4 سایز این برند یک سایزه و تفاوتی نداره.

نکاتی درباره متعلقات ترانکینگ

استفاده از ترانکینگ در اکثر فضاهای ساختمانی، صنعتی و اداری کاربرد داره، ولی راهنمای خرید ترانکینگ و اینکه شما به چه سایزی نیاز دارید به حجم کابل‌ها و مکان مورد نظرتون بستگی داره. برندهای داخلی و خارجی ترانک در بازار موجودن که از بین اون‌ها می‌تونیم به ترانکینگ البرز، لگراند، سوپیتا و دانوب اشاره کنیم. به‌جز برند لگراند که برندی فرانسویه بقیه‌ برندها همه ساخت کشور خودمون هستن و کیفیتشون دست کمی از محصولات خارجی نداره.

همون‌طور که گفتیم هر ترانکینگی یکسری متعلقات داره؛ که برای کامل شدن و زیبایی بیشتر به اون‌ها نیاز داره. در مورد این موضوع بهترین کار اینه که هر برند ترانکی که تهیه کردید متعلقاتش رو هم از همون برند تهیه کنید. این کار باعث هماهنگی بیشتر قطعات هنگام نصب و استفاده میشه.

حرف آخر

در این مطلب سعی کردیم انواع متعلقات ترانکینگ رو بررسی کنیم و کاربردشون رو بیان کنیم. استفاده از ترانکینگ باعث افزایش طول‌ عمر تجهیزات شما و بالا رفتن کیفیت شبکه میشه. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید اینه که متعلقات ترانکینگ هم به همون اندازه در کیفیت شبکه‌ شما تاثیر دارن، پس خیلی مهمه که اون‌ها رو بشناسید و در جاهای مناسب ازشون استفاده کنید.

سوالات متداول

ترانکینگ چیست؟

ترانکینگ یک محفظه‌ پلاستیکیه که بیشتر در مراکز اداری و صنعتی و در کابل‌کشی روکار استفاده میشه.

چند نوع زاویه در متعلقات ترانکینگ وجود دارد؟

سه نوع زاویه. زاویه خارجی، زاویه داخلی و زاویه تخت

استفاده از درب نرم بهتر است یا درب سخت؟

درب نرم به‌خاطر انعطاف‌پذیری بالایی که داره در مواقعی که مسیر نصب ترانک دارای گوشه و کنارهای زیادی باشه بیشتر به کار میاد و بعد از مدت‌ها استفاده و جداکردن فرم خودشو از دست نمیده.

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x