بهترین تجهیزات پسیو برای شبکه‌های بزرگ را بشناسیم

انتخاب بهترین تجهیزات پسیو برای شبکه‌های بزرگ، اهمیت بسیار بیشتری از این تجهیزات در شبکه‌های کوچک داره. چراکه هزینه اختلال و قطعی شبکه در دیتاسنترها و شبکه‌های بزرگ بسیار بیشتر از هزینه تعمیر و یا خرید تجهیزات شبکه به صورت مجدد هست. کل تجهیزات به کار رفته در شبکه‌های بزرگ به دو دسته تجهیزات پسیو شبکه و تجهیزات اکتیو تقسیم میشن که در این مقاله اختصاصا در مورد تجهیزات شبکه پسیو برای شبکه‌های بزرگ صحبت می‌کنیم. به این منظور هر کدام از انواع تجهیزات پسیو شبکه برای دیتاسنترها رو به صورت مجزا توضیح می‌دیم. با ما همراه باشید.

معرفی تجهیزات پسیو برای شبکه‌های بزرگ

همان‌طور که در راهنمای خرید تجهیزات پسیو برای شبکه‌های کوچک گفتیم، انتخاب هر کدام از این تجهیزات به نیاز و شرایط شبکه بستگی داره. حتما می‌دونین که تجهیزات پسیو شبکه برای انتقال و هدایت دیتای شبکه و یا محافظت از سایر تجهیزات، مورد استفاده قرار می‌گیرن. بنابراین لازمه به درستی انتخاب بشن تا حجم دیتای مدنظر شبکه رو بدون اختلال منتقل کرده و مانع ورود آسیب به شبکه بشن. در شبکه‌های بزرگ، تجهیزات پسیو رو به چه صورت انتخاب کنیم؟

کابل و پچ کورد مناسب برای شبکه‌های بزرگ

خرید کابل شبکه در تجهیزات شبکه پسیو برای شبکه‌های بزرگ یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین اقدامات راه‌اندازی شبکه هست. نکات مرتبط با این عضو از تجهیزات شبکه:

 • اغلب شبکه‌ها از نظر کتگوری و سرعت انتقال داده، کابل cat6 رو انتخاب می‌کنن که با سرعت یک گیگ در ثانیه دیتا رو منتقل می‌کنه اما اگر به سرعت بالاتری نیاز دارین بهتره رده‌های بالاتر مثل پچ کورد cat6a رو انتخاب کنین.
 • در شبکه‌های بزرگ چون تعداد کابل‌ها و جریان‌ها بالاست، احتمال تداخل سیگنال‌ها هم بالاتره و برای مقابله با این مساله توصیه می‌کنیم از کابل شیلدار استفاده کنید. هرچند که قیمت کابل sftp یا همان شیلدار بیشتر از کابل utp یا کابل بدون شیلد باشه.
کابل و پچ کورد برای شبکه‌های بزرگ

رک مناسب برای شبکه‌های بزرگ

در انتخاب بهترین تجهیزات پسیو برای شبکه های بزرگ، رک شبکه هم نکات قابل توجهی داره. در راهنمای خرید رک برای دیتاسنترها گفتیم که از بین انواع رک شبکه، رک ایستاده قابلیت جاسازی تجهیزات بیشتر و ظرفیت تحمل وزن بالاتری داره. بنابراین نکات خرید رک برای شبکه های بزرگ رو به این صورت به خاطر بسپارین:

 • در شبکه‌های بزرگ و دیتا سنترها، باید از رک ایستاده برای تجهیزات استفاده کرد و در صورت نیاز از رک دیواری فقط برای بخشی از تجهیزات کوچک و شبکه‌های کوچک داخل شبکه اصلی استفاده کرد.
 • از انواع متعلقات رک مثل فن برای سیستم خنک سازی تجهیزات حتما استفاده کنین. تعداد بالای تجهیزات شبکه در دیتاسنترها معمولا دما رو بالا میبره و این برای عملکرد تجهیزات خوب نیست.
 • در مورد برند رک شبکه دقت داشته باشید. برندهایی مثل رک hpi همیشه تمام فاکتورهای لازم برای تولید یک رک با کیفیت رو در نظر دارن و نیازی نیست شما تک تک فاکتورها رو جدا جدا بررسی کنید. فاکتورهایی مثل جنس بدنه رک، نوع درب رک، استحکام و…
رک برای شبکه‌های بزرگ

داکت و ترانکینگ مناسب برای شبکه‌های بزرگ

بهترین تجهیزات پسیو شبکه برای دیتاسنترها در مورد داکت و ترانکینگ چه نکاتی داره. از نظر عملکرد میشه گفت هم داکت و هم ترانکینگ برای پوشاندن کابل‌ها در مسیر کابل‌کشی شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرن و از این بابت مثل هم هستن. اما داکت شبکه نسبت به ترانکینگ ساده‌تره و اجزای زیادی نداره که نصبش رو هم راحت‌تر می‌کنه. در انتخاب تجهیزات شبکه پسیو برای شبکه های بزرگ در مورد داکت و ترانکینگ به چه نکاتی توجه کنیم:

 • برای شبکه‌های بزرگ که تعداد کابل‌ها زیاده، داکت پارتیشن دار از داکت‌ ساده بهتره.
 • در انتخاب برند داکت، میشه گفت داکت دانوب محصولیه که در طی سالها امتحان خودش رو پس داده و با وجود قیمت مقرون به صرفه، کیفیت قابل قبولی هم داره.
 • ترانکینگ‌ها معمولا از دو جنس pvc و یا سوپر pvc هستن که در دیتاسنترها و شبکه‌های بزرگ بهتره از جنس سوپر pvc که مقاومت بیشتری در برابر شرایط محیط و همینطور اختلالات الکترومغناطیسی داره، استفاده بشه.
 داکت و ترانکینگ برای شبکه‌های بزرگ

پچ پنل مناسب برای شبکه‌های بزرگ

یکی از اجزای مهم در تجهیزات شبکه پسیو برای شبکه های بزرگ و دیتا سنترها، پچ پنل شبکه هست. چرا این ابزار در شبکه‌های بزرگ خیلی مهم‌تر از شبکه‌های کوچیکه؟ چون وظیفه اصلی پچ پنل نظم دادن به کابل‌هاست و در دیتاسنترها که تعداد کابل‌ها خیلی بالاست اگر از پچ پنل برای نظم دادن به این تعداد از کابل استفاده نشه، مدیریت، عیب‌یابی و گسترش شبکه عملا غیرممکن میشه. فقط در خرید پچ پنل دقت کنید که:

 • دو نوع پچ پنل به اسم‌های لودد و آنلودد در بازار وجود داره که تفاوت پچ پنل لودد و آنلودد در امکان نصب پورت‌های بیشتر و متناسب با شبکه هست. در شبکه‌های بزرگ بهتره از پچ پنل آنلودد استفاده کنید که دستتون برای نصب و یا تعویض کیستون‌ها باز باشه. در پچ پنل‌های لودد چنین امکانی وجود نداره.
 • تعداد پورت‌های پچ پنل رو حتما بیشتر از تعداد پورت‌های موردنیاز در حال حاضر انتخاب کنید تا در آینده در صورت نیاز به گسترش شبکه، پچ پنل چنین امکانی رو داشته باشه.
پچ پنل برای شبکه های بزرگ

سوکت و کیستون مناسب برای شبکه‌های بزرگ

در خرید تجهیزات پسیو شبکه برای دیتاسنترها در مورد سوکت و کیستون چه تصمیمی باید گرفت؟ حتما می‌دونین که سوکت شبکه چیست و در عملکرد شبکه چه تاثیری داره. کیستون و سوکت برای ایجاد اتصالات بین تجهیزات شبکه و کابل‌ها لازم هستن چون کابل شبکه در متراژهای طولانی و بدون سوکت تولید میشن که در شبکه باید اندازه مورد نظر رو جدا کرده و بعد از نصب کیستون شبکه و سوکت، به تجهیزات متصل کرد.

 • در شبکه‌های بزرگ که کابل‌ها از رده‌های بالا انتخاب میشن باید سوکت هم متناسب با تجهیزات دیگه از رده‌های بالاتر انتخاب بشه. سوکت شبکه cat7 معمولا برای دیتاسنترها انتخاب خوبیه.
 • در مورد کیستون شبکه، علاوه بر کتگوری باید به برند هم توجه کرد. چون محصولات بی‌کیفیت زیادی از این محصول در بازار وجود داره. کیستون نگزنس یکی از برندهای معتبر و با کیفیت کیستونه.
سوکت و کیستون برای شبکه‌های بزرگ

معرفی ابزار آلات برای شبکه‌های بزرگ

به عنوان آخرین مورد در انتخاب تجهیزات پسیو برای شبکه‌های بزرگ، با انواع ابزار آلات شبکه مثل آچار و تستر شبکه هم مواجه هستیم. آچار شبکه خود به دو دسته آچار پانچ و آچار سوکت زن تقسیم میشه که در راهنمای خرید آچار پانچ به صورت کامل در مورد این ابزار صحبت کردیم. اما در شبکه‌های بزرگ انواع ابزار الات رو از کدام دسته انتخاب کنیم؟

آچار شبکه برای شبکه‌های بزرگ

در انتخاب آچار شبکه برای دیتاسنترها چند نکته رو مدنظر داشته باشین:

 • برخی از آچارها فقط قادر به پانچ سوکت‌های rj45 هستن، اما در شبکه‌های بزرگ انواع مختلفی از سوکت‌ها استفاده میشه که بهتره آچار شبکه با قابلیت پانچ انواع سوکت‌های rj11 و rj12 برای این شبکه‌ها انتخاب بشه.
 • در شبکه‌های بزرگ حجم کاری بالاست و از آچار شبکه به دفعات مکرر استفاده میشه بنابراین به جنس بدنه و وزن آچار حتما توجه کنین.
 • آچار شبکه‌های چند کاره علاوه بر کاربرد در سوکت زدن و کیستون زدن کابل‌ها کاربرد دارن، قابلیت سیم لخت کن هم دارن که با وجود این قابلیت نیاز به خرید استریپر جداگانه نیست.

تستر کابل شبکه برای شبکه‌های بزرگ

خرید تستر شبکه در شبکه‌های بزرگ هم نکته‌هایی داره:

 • تسترهایی که علاوه بر وجود اختلال، اطلاعات بیش‌تری از کابل مثل جنس مغزی قدرت انتقال داده و غیره رو هم نشون میدن برای شبکه‎های بزرگ مناسب ترن.
ابزار آلات برای شبکه‌های بزرگ

آنچه در معرفی بهترین تجهیزات پسیو برای شبکه‌های بزرگ گفتیم

حالا دیگه در مورد بهترین تجهیزات پسیو شبکه برای دیتاسنترها اطلاعات کافی دارین و می‌دونین انواع کابل شبکه و پچ کورد و سوکت شبکه و غیره در شبکه‌های بزرگ از چه نوعی باید باشن. اما نکته کلیدی اینه که فراموش نکنید در راهنمای خرید تجهیزات پسیو شبکه، سازگاری تجهیزات باهمدیگه به همان اندازه انتخاب هر کدوم از تجهیزات به صورت مجزا، اهمیت داره. سازگاری به این معناست که مثلا اگر کابل رو از کتگوری کابل cat6 انتخاب کردین، باید سایر تجهیزات مثلا پچ پنل رو هم پچ پنل cat6 انتخاب کنین. در ادامه به سوالات پرتکرار در مورد تجهیزات شبکه پسیو برای شبکه‌های بزرگ پاسخ می‌دیم. امیدواریم که مطالب مقاله براتون مفید باشه.

سوالات متداول

تجهیزات پسیو ضروری برای شبکه‌های بزرگ کدام تجهیزات هستن؟

در یک شبکه بزرگ تمام تجهیزات پسیو موردنیاز بوده و خرید انواع کابل و پچ کورد و رک و پچ پنل در این شبکه‌ها ضروریه.

کابل شبکه مناسب برای شبکه‌های بزرگ کدام کابله؟

برای شبکه‌های بزرگ کابل شبکه cat6 به بالا و کابل sftp انتخاب بهتریه.

در شبکه‌های بزرگ رک دیواری استفاده میشه یا رک ایستاده؟

در صورتی که شبکه بزرگی داشته باشین، چه بسا نیاز به هر دو نوع رک داشته باشین. انتخاب رک، کاملا به شرایط و نیاز شبکه بستگی داره.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا